Учените за първи път сравниха всички известни видове бактерии Leptospira: някои представители на този вид предизвикват смъртно опасни заболявания у човека и домашните животни.
Микробиолози са изяснили какво именно прави бактериите вредоносни, става ясно от статия, публикувана в сп. PLOS Neglected Tropical Diseases.
Някои видове Leptospira не предизвикват инфекции и се хранят с продуктите на разпад на живи същества. При мишките и плъховете те живеят в бъбреците. При крави, овце, свине и коне лептоспирите понякога предизвикват бъбречна недостатъчност и спиране на сърцето, а също и помятания.
Що се отнася до хората, то лептоспирозата води до симптоми, сходни със симптомите на грип. По-тежките случаи на микроби поразяват бъбреците, черния дроб и централната нервна система. На година от тази болест умират до 60 000 души.
Учените са открили уникални белтъци, характерни за патогенните видове Leptospira. Това откритие ще помогне в разработването на ваксина срещу лептоспироза.
Освен това е открит уникален механизъм на защита на микробите – той синтезира сиалова (слюнчена) киселина, която им позволява да се скрият в организма от клетките на имунната система. След това опасните видове бактерии в хода на еволюцията са се научили да синтезират витамин B12 от един-единствен прекурсор (аминокиселина), пише Lenta.ru.
И накрая, учените са открили у патогенните видове генетичен механизъм CRISPR-Cas, който в последно време се прилага активно за редактиране на генома.
СRISPR-Cas е дал на лептоспирите повишена устойчивост към нахлуване на чужди генетични елементи, подчертават учените.