Британски учени разработиха специална поведенческа терапия, която кара деца и възрастни, които панически се страхуват от стоматолога и отлагат до последно посещението при него, да не се страхуват, става ясно от статия, публикувана в сп. British Dental Journal.
"Хората с дентофобия пият успокоителни и обезболяващи, за да се отпуснат и да позволят провеждането на лечение. Но това не им помага да се борят със страха в дългосрочна перспектива и нашата методика е насочена именно към решаване на този проблем.
Пет сесии от нашата поведенческа терапия са достатъчни такива пациенти да не се нуждаят от успокоителни при посещение на зъболекарския кабинет", казва Тим Нютън от Лондонския кралски колеж (Великобритания).
Нютън и колегите му разработили и изпробвали тази методика на практика, като наблюдавали хигиената на устата, състоянието на зъбите и поведението на няколко десетки доброволци, част от които до смърт се страхували от зъболекаря, бормашината и стоматологичния кабинет.
Като открили, че хората с дентофобия средно с 15% по-често страдали от кариес и около два пъти по-често изпитвали проблеми със здравето на устата, авторите решили да разработят методика, която да помага на такива хора да преодолеят своите страхове.
Ключов елемент в психологическите похвати бил тест, позволяващ на британските медици да установят какво именно плашело участниците в експеримента, и целенасочено да се борят с тази фобия в сесия от когнитивно-поведенчески терапии. Според Нютън голяма част от участниците се страхували или от машинката, или от болката и само малка част се страхувала от самите доктори или други стоматологични атрибути.
След четири-пет сесии с психолози четири от пет участници в експеримента се избавили от необходимостта да вземат успокоителни лекарства преди зъболечение и губели страха от стоматолога.
Това според Нютън се отразява благоприятно на състоянието на цялата им уста, тъй като сега британците започнали да търсят лекар още преди болката да стане непоносима.