Витамин С е един от най-популярните, поради присъствието си в много от храните, които са част от нашата диета и заради ползите, които му се приписват. Но има някои данни, които все още са изненадващи, като например тези, които ви показваме по-долу.
Освен, че го има в цитрусовите плодове, витамин С го има в много други...
Когато някой си помисли за витамин С, първото нещо, което идва на ум е портокал. И с основание: той присъства много в него и като цяло във всички цитрусови плодове, както в самите плодове, така и в соковете от тях: мандарина, лимон, грейпфрут... Но освен това има много други плодове, които действат като източник на витамин С: пъпеш, диня, червени плодове, киви, манго и др. Зеленчуците също са добър източник на витамин С, особено морковите, броколите, доматите, спанака или чушките.
Витамин С е много "нестабилен"...
Това е много нестабилен витамин. Какво означава това? Той лесно се унищожава и губи свойствата си, когато храната в която се намира е сготвена. Поради тази причина тези, които се стремят да конфигурират диета с голям принос на витамин С, трябва да ядат такава преработена храна възможно най-малко. Според проучване, витамин С престава да се запазва в перфектно състояние 12 часа след изстискване на сока. Поради тази причина е обичайно да се прибягва до добавки с витамин С.
Излекувайте настинката: истина или легенда?
В интерес на истината няма точни доказателства до този момент, че витамин С предотвратява настинки или ги лекува. Има обаче индикации, че продължителността е по-кратка и симптомите са по-леки. Във всеки случай трябва да се помни, че излишъкът от витамин С също не е полезен и може да бъде свързан със стомашни болки, диария или липса на този витамин при новородени, когато бременната жена е злоупотребявала с него по време на бременност. Така че, бъдете внимателни с консумирането му!
Много дълъг списък от предимства
Намаляването и облекчаването на настинките не е единствената полза за здравето, приписвана на консумацията на витамин С. Сред най-важните е намаляването на артериалната хипертония, регулирането на производството на хормони на щитовидната жлеза или производството на хистамини за намаляване на ефектите от алергии.
Витамин С в света на козметиката
И накрая, трябва да се помни, че витамин С е свързан и с ползи свързани с кожата, като предотвратяване на различни кожни заболявания (екземи, псориазис например) или подпомагане на заздравяването на рани. Следователно не е случайно, че все повече и повече козметични компании използват витамин С в състава на кремове или серуми.
По всичко личи, че витамин С има в пъти повече ползи за човешкото здраве, в сравнение с вредите му. Ето защо трябва да присъства във вашата ежедневна диета, но все пак в умерени количества.