Когато сърцето се свива, стените на артериите се разширяват и свиват. Честотата на такова разширяване и свиване се нарича импулс.
Можете да измерите пулса си чрез палпиране на китката. Често бързият пулс показва патологии на ендокринната система, прекомерен физически или емоционален стрес. Ако ускореният пулс е придружен от влошаване на общото ви състояние, задух или болка в областта на гърдите, това е причина да се консултирате с лекар.
От какво зависи пулса?
Още: При висок пулс и висока кръвна захар - ето какво да направим
Нормалната честота е 60-80 удара в минута. Този показател зависи от пола и възрастта на човека, емоционалното състояние, нивото на стрес и дори времето на деня. Допустими са незначителни отклонения от установената норма.
Също така трябва да вземете предвид следните критерии:
- при деца пулсът може да достигне 100 удара в минута, при кърмачета стойността може да бъде по-висока;
- жените имат по-висок пулс от мъжете, това се дължи на хормонални промени;
- при бременни жени е възможно увеличение на средната стойност, това е норма;
- при хора, водещи заседнал начин на живот, по време на физическа активност пулсът се увеличава в по-голяма степен, отколкото при професионалните спортисти;
- вечер пулсът може да се ускори;
Чаша кафе или настинка може леко да повиши сърдечната честота. Според изследванията на СЗО повишаването на сърдечната честота в покой е рисков фактор за развитието на заболявания на сърдечно-съдовата система.
Още: Как да се справим с опасната комбинация високо кръвно - нисък пулс?
Пулсът зависи от възрастта. Например нормата за хора под 50 години е 70, от 50 до 60 години - 74, над 60 - до 79 удара. В покой спортистите имат по-нисък пулс от неактивните хора. Индикаторът зависи и от външни фактори, зачестява след прием на големи порции храна, по време на емоционален стрес, през горещия сезон и в резултат на липса на сън.
Вредните навици също влияят на сърдечната честота: пушене, пиене на алкохол.
Ако се наблюдава ускорен пулс в покой, без излагане на външни фактори, това може да е признак за развитие на патология. При повишен пулс сърцето работи с ускорени темпове и няма време да насити напълно органите и тъканите с кислород, което води до хипоксия. Липсата на кислород нарушава функционирането на всички вътрешни органи и системи: стомашно-чревния тракт, нервната система, зрителните органи. При продължителна хипоксия има голяма вероятност от развитие на сърдечна недостатъчност, както и обостряне на хронични патологии.
Кой е най-бързият метод за успокояване на пулса?
Още: Колко трябва да е пулсът на човек според възрастта му?
При леко отклонение от нормалното ниво, състоянието на човек може да бъде облекчено у дома. На първо място, трябва да нормализирате дишането си. Вдишайте въздух през носа, задръжте го за няколко секунди и издишайте. Това помага за стимулиране на вагусния нерв и стабилизиране на сърдечната честота.
Едно просто упражнение ще ви помогне да намалите сърдечната честота: натиснете пръстите си върху вътрешните ъгли на очите си и задръжте за 30-40 секунди. По-добре е манипулациите да се извършват в легнало положение. След няколко минути повторете упражнението.
Ако няма ефект и състоянието е притеснително, потърсете лекар.
Източник: Renewal.ru