Начинът, по който се храним, оказва огромно влияние върху функционирането ни. Има някои продукти, за които трябва да сте особено внимателни, тъй като те влияят негативно на цялата ендокринна система.
Важна ли е диетата при лечението на заболявания на щитовидната жлеза? Вредят ли зелените зеленчуци и глутенът на пациентите с щитовидна жлеза?
Диетата влияе върху функцията на щитовидната жлеза
При заболяванията на щитовидната жлеза все по-често се отчитат факторите на околната среда - стрес, вирусни заболявания и много други. При лечението на заболяванията на щитовидната жлеза диетата не е най-важното нещо.
Щитовидната жлеза не може да бъде излекувана чрез диета, но със сигурност правилното хранене допринася за това заболяването да не прогресира или пациентът да запише по-добри резултати от кръвните тестове.
Не бива да забравяме, че проблемите с щитовидната жлеза могат да бъдат придружени от други нарушения, включително инсулинова резистентност или целиакия. В такива случаи диетата е от ключово значение.
Второто най-лошо нещо за щитовидната жлеза?
Много хора, които се грижат за щитовидната си жлеза или вече имат проблеми с нея, се страхуват от определени храни в диетата си - особено от соя, броколи или глутен. Не съвсем основателно.
Лекар: Това е най-подходящата диета при проблем с щитовидната жлеза
Соя - можете ли да я консумирате с болна щитовидна жлеза?
Лошата репутация на соята се дължи на факта, че тя съдържа изофлавони (фитоестрогени), които влияят на хормоналния баланс. А това, при хора с болна щитовидна жлеза, така или иначе е нарушено.
Истината е, че трябва да ядете много, в килограми на ден, за да има соята значителен ефект върху хормоналния баланс.
Соевите продукти обаче могат да повлияят на усвояването на хормоните от лекарствата, така че ако ги приемате, е добре да имате предвид времевия интервал.
Млечни продукти
Един от митовете, който се е запазил в продължение на години, е този, свързан с необходимостта да се избягват млечните продукти. Вредят ли те на щитовидната жлеза?
Не, ако няма съпътстващи алергии, уверява ендокринологът. Всяка изключваща диета е неоправдана. Млечните продукти могат да бъдат част от балансирана диета.
Има обаче уловка. Тя е свързана и с приема на лекарства.
Не забравяйте, че те трябва да се приемат на празен стомах, не с кафе и не непосредствено преди закуска. Не всички обаче знаят, че млечните продукти, които възпрепятстват усвояването на хормоните, си струва да се елиминират от първото хранене. По-добре е тогава да закусим без млечни продукти.
Глутен
Особено пациентите с хипотиреоидизъм на фона на автоимунната болест на Хашимото избягват глутена.
Убеждението, че глутенът е вреден, се дължи на факта, че както целиакията, така и болестта на Хашимото са автоимунни заболявания. Но преди да решим да изключим глутена от диетата си, нека го проверим и изследваме.
Подобно необмислено елиминиране на диетични съставки може дори да бъде вредно.
Кръстоцветни зеленчуци
Забранени ли са зелето, карфиолът, броколите и дори репичките или горчицата в диетата на пациентите със заболявания на щитовидната жлеза?
Диетата би била рискова само ако ядем само кръстоцветни зеленчуци. Всъщност това би могло да доведе до хипотиреоидизъм. В противен случай няма такива опасения", казва ендокринологът.
И диетологът посочва, че ако се притесняваме от кръстоцветните зеленчуци, е добре да запомним едно правило.
Твърди се, че кръстоцветните зеленчуци могат да бъдат вредни за пациентите с щитовидна жлеза, защото съдържат гоитрогени.
Кръстоцветните зеленчуци трябва да се появят в диетата на пациентите с щитовидна жлеза, но не непременно всеки ден.
Заболяванията на щитовидната жлеза и какво трябва да знаем за тях
Силно преработени храни
Преработените храни са виновни за влошеното ни здраве.
Ако диетата ни е пълна с бързи закуски и други нездравословни продукти, ако не обръщаме нужното внимание на това, което ядем, това всъщност ще се отрази на хормоналния ни баланс, предупреждава експертът.
Тези продукти и добавки си струва да включите в диетата си
И така, какво си заслужава да включите в диетата си? Ендокринологът смята, че основата е добре балансираното хранене, а диетологът го казва просто: с правилната диета можем да направим много.
В диетата на пациента важна роля играят и омега-3 мастните киселини, които можем да си набавим с храната, както и витамин D3, който трябва да се добавя допълнително.
Йод
Йодът е един от най-важните елементи за щитовидната жлеза, но много хора със заболявания на щитовидната жлеза възлагат твърде много надежди на него.
В случай на хипотиреоидизъм, когато част от органа е просто разрушена, приемът на добавка няма голямо значение. Клетките са неефективни и приемът на йодни добавки не възстановява нормалната функция на щитовидната жлеза. Йодът потиска TSH, така че допълнителният прием на този елемент може да доведе до по-ниски нива на TSH при тестовете. Но това не означава, че заболяването изчезва.
Необходимо е да се внимава за големи количества йод, за да не се стигне до хиперактивност.
Селен и цинк
Селенът е рядък елемент, но много важен за щитовидната жлеза. В диетата ни има твърде малко от него, така че за да се компенсира недостигът му, обикновено се препоръчва да се ядат по няколко бразилски ореха на ден.
Заедно с цинка селенът участва във важни процеси в организма ни и техният недостиг не е чак толкова рядко срещан. Цинкът може да се намери в тиквените и слънчогледовите семки, елдената каша, черния дроб и кашкавала, яйцата, рибата и морските дарове.
Горски плодове
Плодовете са съществена част от противовъзпалителната диета.
Сред много важните продукти с противовъзпалително действие са горските плодове. В тях има цяло количество антиоксиданти, така че си струва да се консумират редовно".
Основата за хората с проблеми с щитовидната жлеза е противовъзпалителна диета, базирана основно на една от най-здравословните диети в света - Средиземноморската диета.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.