Международен екип от учени от САЩ, Дания и Швеция изследва причините, поради които разстройството от аутистичния спектър (ASD) се появява по-често при момчетата в сравнение с това при момичетата. Изследването е публикувано в научното списание JAMA Psychiatry.
ASD е сложно състояние на неврологичното развитие, характеризиращо се с проблеми в социалната комуникация, повтарящи се поведения и набор от други когнитивни и сензорни увреждания. Някои хора с аутизъм може да имат изключителни способности в области като музика, изкуство или математика, докато други може да имат значителни трудности в ежедневието. Точните причини за аутизма остават до голяма степен неизвестни, въпреки дългогодишни изследвания на учените.
В новото изследване учените са анализирали данни от обширен регистър на населението в Швеция, който включва повече от 1 милион деца, родени между 1985 и 1998 г.
Резултатите показват, че наследствеността на аутизма е около 87% при момчетата в сравнение с около 76% при момичетата. Тази разлика от 11% между половете се счита за статистически значима и предполага, че генетичните фактори играят по-голяма роля в развитието на аутизъм при момчетата в сравнение с момичетата.
Как работи мозъкът на хората с аутизъм? Ето основният проблем
Изследователите смятат, че тези открития могат да показват различни основни причини за разстройството между двата пола, като момчетата вероятно са по-уязвими към генетични рискови фактори.
Повишената уязвимост на момчетата към ASD изглежда се дължи на допълнителни генетични фактори, като варианти с единичен нуклеотид, казаха авторите.
Учените отбелязват, че различните генетични пътища за аутизъм при момчета и момичета могат да имат значение за диагностицирането и лечението на тези разстройства.
Преди това изследователите назоваха характерните признаци на аутизъм при момичета и жени. Определено момичетата с аутизъм са по-социални от момчетата. Те се стремят да имитират някакво нормално поведение сред хората. Според експертите, често аутизмът при момичетата и жените се бърка с граничното разстройство на личността, биполярно разстройство, синдром на Турет или социално тревожно разстройство. Затова са нужни по-задълбочени изследвания.
Статията е само информативна.