Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доказано: Този чай бори стреса и решава проблемите със съня

10 януари 2023, 15:19 часа

Проблемите със съня може да са провокирани от куп причини, като стресът е най-честата от тях. Но дори и хората, които винаги са заспивали лесно, в даден период от живота си може да се сблъскат с проблеми със съня.

Чаят, който бори стреса и решава проблемите със съня

Осемседмично проучване при 100 души установява, че екстрактът от свещен босилек подобрява съня и нивата на стрес. 

Известен също като тулси или ocimum tenuiflorum, свещеният босилек е растение, произхождащо от Индия. Може да се закупи като чай, капсулна добавка и екстракт на прах.

Дефицитът на този витамин води до проблеми със съня

„Пийте чай от босилек преди лягане. Свещеният босилек е популярен адаптоген, използван за намаляване на нивата на стрес, подобряване на релаксацията и подобряване на качеството на съня. Тази билка от индийски произход помага да се предизвика чувство на спокойствие, което улеснява заспиването и поддържането на качествен сън. Преди да си легнете, опитайте се да изпиете чаша от този чай, като оставите всички дневни грижи зад гърба си“, съветва диетологът д-р Игор Строков.

Какво казва проучването?

В проучването са участвали 100 доброволци на възраст от 18 до 65 години са, които са получавали или 125 mg свещен босилек два пъти дневно, или плацебо. Те са попълнили въпросници относно съня им и стреса.

Качеството на съня при тях е било оценено с устройство за проследяване на съня на китката, а промените в нивата на стреса чрез измерване на нивата на кортизол в косата и реакцията на стрес с Маастрихтския остър стрес тест (MAST).

Лекар разкри истината: Наистина ли трябва да си лягаме преди полунощ?

В сравнение с плацебо, тези, които са приемали добавката свещен босилек, са били с по-добри резултати след 8-седмичен прием на билката.

„Приемането на босилек е свързано с буфериране на реакциите на стрес след експозиция на MAST, както се вижда от значително по-ниски концентрации на кортизол в слюнката, слюнчена амилаза, систолично и диастолично кръвно налягане и субективни оценки на стреса“, допълва още лекарят, позовавайки се на резултатите от проучването.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес