Ефективни ли са противогрипните ваксини? Според доц. Андрей Чорбанов, завеждащ отделението по имунология към БАН, противогрипните ваксини не са ефективни. Ако бяха, щеше всички европейци да се ваксинират на 100%, каза той. И посочи, че ЕК още дава милиони за разработване на ефективна ваксина срещу грип.
Доцентът изрично подчерта, че не такъв е случаят с ваксината против морбили и въобще задължителните ваксини, като каза, че горещо препоръчва тази имунизация.
Това, което е особено при противогрипните ваксини, е, че тяхната ефективност е между 30 и 70% според това кои щамове са включени в съответната ваксина. А кои щамове се включват зависи от служба на Световната здравна организация (СЗО), която специално следи какви щамове се появяват. Това заяви доц. Атанас Мангъров пред Нова телевизия, според който обаче и 30% не е малко.
В България, по данни на РЗИ са се ваксинирали 12 600 души. И на директен въпрос дали тези хора ще се разболеят, доц. Чорбанов коментира, че може да има небалансиран имунен отговор т.е. че може да се разболеете, а може и като сте ваксинирани и се разболеете, да изкарате болестта по-леко. Ще дадете едни пари за нещо, за което можете и да не ги дадете, добави той. Мангъров не се съгласи за ефективността, макар да призна, че може и да сте ваксиниран, но изобщо да не ви помогне. Той даде пример със ситуация от Япония, където ваксинирали задължително учениците против грип и после спрели, а изследванията показвали около 41 000 по-малко смъртни случаи заради грип.
Чорбанов каза и нещо друго интересно – няма да се разболеем само срещу щам на грип, срещу който тялото ни произвежда антитела, защото вече го е изкарало. Но щамовете при грипа са прекалено много и различни.