Поддържането на активност - от тренировки до уроците по китара - ще намали рисковете от деменция.
Експертите предупреждават, че деменцията достига епидемични нива, но рисковете могат да бъдат намалени с до една трета.
Това вече е водеща причина за смърт и увреждания сред възрастните хора. Ссмята се, че повече от милион души в Обединеното кралство и Ирландия ще бъдат диагностицирани до 2025 г. „Това е наистина голям проблем и невероятно често срещано явление“, казва д-р Емер МакСуини, главен изпълнителен директор и консултант неврорадиолог в Cognition Health.
Тя обяснява, че деменцията не е едно заболяване, а общ термин за редица състояния, които имат подобни симптоми, засягащи паметта и когнитивната функция. "Най-честата причина за деменция е болестта на Алцхаймер, а най-големият рисков фактор е възрастта. Някои хора може да са малко по-предразположени от други, но всички сме изложени на риск."
Добрата новина? Някои рискови фактори за деменция могат да се променят, което означава, че потенциално можем да ги намалим. Ранната диагноза и лечението също са от ключово значение, така че ако изпитвате някакви признаци или сте загрижени за любим човек, поговорете с Вашия лекар.
„Като население, ако всички направим това можем да намалим риска от деменция или болестта на Алцхаймер с около една трета“, казва д-р МакСуини.
Медици назоваха ранните признаци на деменция при 40-годишните
За да отбележим седмицата за действие срещу деменцията (16-22 май), ето шест начина за намаляване на рисковете...
1. Физически упражнения
От всички неща в този списък МакСуини вярва, че това, което „вероятно има най-висок ефект, са упражненията. Хората наистина трябва да правят поне 40 минути активно кардио три до четири пъти седмично“, предлага тя – всичко, което наистина ви помага за ускоряване на сърдечната честота, като джогинг, аеробика или уроци по танци.
Ако ставите и издръжливостта ви не понасят този товар, МакСуини казва: „Ходенето, особено бързото ходене, е невероятно добро упражнение. Бързото ходене в продължение на 40 минути, четири пъти седмично, е наистина добър вариант за вас.“
2. Предизвикателство и цел
Трябва да се фокусираме върху поддържането на мозъците ни активни – например да усвоим нов език, музикален инструмент или дразнещи мозъка неща.
Водещият експерт по обществено здраве сър Мюър Грей, автор на „Увеличете вашата мозъчна способност и намалете риска от деменция“ казва, че „предизвикателството и целта“ са интересна област и доказателствата за това „са много силни в последните пет години".
Така че, отвъд задачите за интелектуално обучение, помислете за това да бъдете психически разгърнати и предизвикани в по-дълбок смисъл. „Често казвам на хората, ако станете доброволец, дори ако не правите нищо добро на другите, това ще намали риска от деменция. Изложете се на стимулация и предизвикателство и ако имате чувство за цел, това е много полезно."
3. Проверявайте слуха си
Загубата на слух е много честа с напредването на възрастта – и макар да не е пряка причина за деменция, тя заслужава място в този списък.
Упълномощен психолог и посланик на скрития слух д-р Далия Цимпида от Факултета по здравеопазване и науки за живота в Университета в Ливърпул посочва, че загубата на слуха е включена в доклад, публикуван от Lancet Commission през август 2020 г., разглеждащ 12 ключови модифицируеми рискови фактора за деменция .
„Беше изчислено, че близо 10% от общия брой случаи на деменция могат да бъдат избегнати с превенцията и лечение на загубата на слуха – или предотвратяване на загубата на слуха, или предотвратяване на по-нататъшно намаляване на съществуваща загуба на слуха“, обяснява Цимпида. „Тези с нелекувана загуба на слуха са 90% по-склонни да бъдат диагностицирани с деменция, отколкото тези с нормален слух“ – но много малко хора са наясно с това.
Специалист: До 10 години 25% от населението на света ще страда от деменции и "Алцхаймер"
4. Здравословна диета
Що се отнася до изследванията МакСуини предлага „да се съсредоточим върху диетата в средиземноморски стил, тъй като е установено, че хората, които се хранят по този начин, много по-рядко страдат от деменция и като цяло са много по-здрави“.
Това означава много пресни зеленчуци и фибри, постни протеини и по-високо съотношение на „добри“ мазнини и масла – помислете за зехтин, авокадо, ядки и мазна риба, овкусени с чесън и билки – храни, които са богати на хранителни вещества и са приветствани за тяхното противодействие.
„И вероятно най-важното нещо е намаляването на рафинираната захар“, добавя МакСуини. "Мозъкът наистина не обича захарта."
Това не означава само торти и бисквити. Рафинираната захар е „скрита“ в много неща, особено в преработени храни като бял хляб и сосове в бурканчета, както и в продукти като нискомаслено кисело мляко и безалкохолни напитки.
5. Следете стреса
Измерването на стреса и изучаването на неговите ефекти е трудно. Въпреки това МакСуини казва, че си заслужава мястото в този списък.
Всички имаме възходи и падения, разбира се. Но като цяло тя казва, че „обръщането на внимание и разпознаването“ на това, което ни причинява стрес, и „да се опитваме да бъдем проактивни и разумни за намаляването“ е много полезно.
Няма универсална рецепта за всички. Правете това, което работи за вас – независимо дали малко като количество, редовно плуване или време за работа в градината, или дори да давате приоритет на повече излизания навън!
Инсулинът помага в борбата с деменциите
6. Сънят
Често се казва, че се нуждаем от по-малко сън с напредване на възрастта. Въпреки това Грей подчертава, че „сънят е важен“ и поддържането на добър режим на сън не трябва да се пренебрегва.
Изследванията установяват, че сънят помага на мозъците ни да източват амилоида – протеин, свързан с болестта на Алцхаймер и нарушената мозъчна функция.
Сънят също влияе върху начина, по който регулираме стреса, мотивацията ни да се упражняваме, да общуваме и хранителния ни избор – това наистина е основата на доброто здраве.
Какво означава много сън?
„Трудно е да се обобщи, но първо, не се правят чести дрямки през деня“, казва Грей. „Влезте в ритъм на лягане по едно и също време.“
И двамата с МакСуини съветват да се избягват екраните поне един час преди да тръгнем към страната на сънищата.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.