Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Деменция: 4 ранни симптома, които се появяват преди загубата на памет

29 август 2023, 12:48 часа

Повече от 150 милиона души ще бъдат засегнати от деменция до 2050 година - това споделя руския невролог д-р Александра Алехина, позовавайки се на резултатите от проучване. Докато не се открие лек, най-доброто оръжие срещу това умопомрачително състояние е ранното диагностициране.

Ранната диагностика отваря вратата към бъдещи грижи и лечение, като извежда на преден план осъзнаването на симптомите. Проблемите с паметта, особено със запомнянето на скорошни събития, обикновено са най-ранният признак на деменция. Лекарят обаче сподели, че първо могат да се появят двигателни проблеми и физически признаци.

Според лекаря запазването на двигателните умения може да бъде ключът към здравето на мозъка.

Симптоми на деменция

„В някои случаи физическите симптоми могат да се появят и преди загубата на памет“, казва неврологът Александра Алехина.

Лекар: Този алкохол може да ви предпази от деменция

Неврологът сподели следните ранни признаци, за които трябва да следите:

  • нестабилна походка
  • непохватност
  • трудности с координацията
  • тремор или скованост на крайниците

Въпреки че тези симптоми могат да бъдат тревожни, лекарят отбеляза, че физическите симптоми са по-често свързани с някои видове на заболяването, като деменция при болестта на Паркинсон.

Освен това всеки човек може да преживее заболяването по различен начин, което води до разлика в прогресията на симптомите, сподели лекарят. 

„Въпреки това, ако забележите някои от тези ранни признаци в себе си или в любим човек, важно е да се консултирате със здравен специалист за задълбочени изследвания. Ранното откриване и намеса може да помогне за справяне със симптомите и да осигури необходимата подкрепа на пациента“, допълва неврологът.

Преди проблемите с паметта да станат очевидни, могат да се появят следните оплаквания:

  • Трудност при четене или писане - заболяването може да доведе до проблеми с разбирането при четене, съгласуваното писане или разбирането на цифри и букви.
  • Зрителни халюцинации - някои хора с болестта на Алцхаймер могат да изпитат зрителни халюцинации.

Как да намалите риска от заболяването?

Докато някои специфични рискови фактори, като възрастта, не подлежат на обсъждане, други могат лесно да бъдат променени.

Както при всяка здравословна диета, намалете приема на наситени мазнини, сол и захар и увеличете приема на фибри.

Алкохолът и пушенето могат да увеличат риска от развитието на патологията. Освен това извършването на поне 150 минути аеробна дейност с умерена интензивност всяка седмица, като бързо ходене, колоездене или танци, също може да помогне.

„Също така е важно да седите по-малко, така че се опитайте да ставате и да се движите редовно“, добавя д-р Альохина.

"Някои проучвания показват, че пиенето на кафе, изучаването на чужди езици и спазването на добре балансирана диета също могат да помогнат за забавяне на появата на заболяването", допълва експертът.

Още: Деменция: 12 рискови фактора, които всеки трябва да знае

Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес