Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дефицит на магнезий - как да разберете, че страдате от него

07 декември 2023, 15:10 часа

Магнезият е важен макронутриент за човешкото здраве. Той участва в много жизненоважни процеси, като например подпомага функционирането на сърдечно-съдовата и нервната система. Дефицитът му се отразява негативно на работоспособността и качеството на живот. Поради неговия дефицит концентрацията намалява, появява се чувство на умора и общото благосъстояние се влошава.

Руският лекар д-р Елена Титаренко споделя, че в допълнение, този минерал участва в синтеза на ендорфини и е отговорен за емоционалното състояние, промените в настроението, качеството на съня и работоспособността. Освен това нормализира кръвното налягане, предотвратява появата на хипертония и предотвратява развитието на атеросклероза и тромбоза.

Симптоми на магнезиев дефицит

Има редица признаци, характерни за дефицит на този елемент. Те включват мускулни симптоми, високо кръвно, безсъние, чупливи нокти, косопад.

Какъв магнезий да си купя – видове, ползи и за какво помага

Мускулни симптоми - липсата на магнезий се характеризира с появата на крампи, изтръпване и мравучкане в мускулите. Може да се появи болка.

Сънят също се нарушава и се появява безсъние. Това се обяснява с повишена тревожност и нервна възбудимост поради липса на магнезий. В някои случаи нощното изпотяване се увеличава.

При магнезиев недостиг възниква желание за ядене на сладко. В същото време прекомерното наличие на захар в храната пречи на усвояването на елемента. Храносмилателната система също е засегната. Появяват се гадене, нарушения на изпражненията, запек и промени в чревната подвижност. Поради недостиг на този минерал имунитетът намалява и случаите на заразяване с инфекциозни заболявания зачестяват.

Недостигът на минерала се проявява с хипертония - повишено кръвно налягане. Раздразнителността, безпокойството и нервността също са сигнали за ниски нива на магнезий.

Магнезиевият дефицит протича и с външни признаци. Чупливите нокти и косопадът показват липса му. В някои случаи се появяват проблеми със зъбите - емайлът се разрушава, възниква кариес.

Освен това има чувствителност към променящите се метеорологични условия.

“При недостиг се появява постоянна умора, слабост и умора. Ефективността и активността намаляват, качеството на живот страда”, споделя д-р Елена Титаренко.

Дневната нужда на организма от този елемент се влияе от фактори като пол, възраст и физическа активност. Нормата на прием на минерала е:

  • деца под 1 година - 30-70 mg;
  • деца от 1 до 3 години - 100 mg;
  • деца от 3 до 7 години - 100-170 mg;
  • деца от 7 до 13 години - 170-250 mg;
  • юноши под 18 години - 250-300 mg;
  • мъже и жени под 40 години - 350-400 mg;
  • период на бременност - 450-700 mg.

Още:

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес