Лененото семе съдържа редица витамини и микроелементи. Полезно е за храносмилането, може да нормализира кръвното налягане за кратко време.
Но това далеч не е всичко. Антиоксидантите в лененото семе са ефективно оръжие срещу респираторни заболявания.
Лек с ленено семе
За да го приготвите, залейте две супени лъжици смляно семе от лен с чаша гореща вода и настоявайте за 10-15 минути под капак. Семената ще набъбнат и ще станат подобни на желе.
2 лъжици ленено семе дневно са враг за лошия холестерол
Именно това желе овлажнява раздразнените стени на гърлото по време на силна кашлица. Напитката намалява честотата на кашлицата, благодарение на което увреденият бронхиален епител може да се регенерира по-бързо.
За да разнообразите вкуса на инфузията, можете да добавите малко мед или пюре от размразени плодове към нея. Подходяща е дори за деца.
Необходимо е да се пие напитка няколко пъти на ден и задължително трябва да е топла, съобщава изданието The Health Site.
Други ползи от ленените семена
Ленът винаги е бил високо ценен заради лечебните си свойства. Латинското му име се превежда като „най-полезен“. Хипократ се смята за откривател на лечебните свойства на този продукт. Авицена и Диоскорид също споменават лечебните свойства на лена.
Лененото семе съдържа три вида ценни полиненаситени мастни киселини: омега-3, омега-6 и омега-9, чийто правилен баланс е необходим за нормалното функциониране на всички жизненоважни процеси в човешкото тяло. А по отношение на съдържанието на омега-3 ленените семена превъзхождат всички хранителни растителни масла. Само жълтите ленени семена съдържат много малко омега-3 мастни киселини. Омега-3 полиненаситените мазнини помагат за понижаване на холестерола в кръвта и кръвното налягане. Ето защо ленените семена се използват за профилактика и лечение на атеросклероза, инсулт, инфаркт, тромбоза и други заболявания на сърдечно-съдовата система.
Редовната консумация на коментирания продукт облекчава астматичните пристъпи и помага за облекчаване на алергичните заболявания, подобрява функцията на бъбреците и щитовидната жлеза, нормализира хормоналния баланс в тялото на жената.
Какво ще се случи с кръвното ви, ако ядете ленено семе
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!