Изследователи от университета на Кардиф са публикували обзор, в който твърдят, че приемането на ниски дози аспирин по време на обичайна противоракова терапия повишава шансовете за оцеляване на болните с 20% и помага да не се допусне образуване на метастази. Статията на учените е публикувана в сп. PLOS ONE, съобщава EurekAlert!.
Според изследователите се появяват все повече свидетелства, че достатъчно ниски дози аспирин оказват забележително положителен ефект в снижаването на ръста на някои видове рак. Но остава неизвестно какви биохимични определят неговата роля.
За да изяснят това, авторите на статията са провели анализ на наличната в момента научна литература.
Учените са изследвали резултатите от около петдесет изследвания на колоректален рак, рак на млечната жлеза и простатата.
Те установили, че в съчетание с други видове терапия приемането на аспирин допринася за снижаването на смъртността с около 15-20 процента, а също намалява разпространението на злокачествените образувания. Други типове рак също се оказали уязвими за препарата, но малкият брой пациенти не позволил на авторите да твърдят това с увереност.
Интересно е, че изследователите са намерили и връзка между ефекта от пиенето на аспирин и мутациите в гена PIK3CA, която присъства при 20% от болните. Освен това, тъй като за един от възможните странични ефекти на аспирина се смята стомашно-чревното кръвотечение, учените поискали допълнителни данни от авторите на анализираните изследвания.
Установено било, че сериозни или опасни кръвотечения не били наблюдавани в нито един от случаите.
Обзорът подчертава необходимостта от бъдещи рандомизирани изследвания, за да се потвърди ролята на аспирина в противораковата терапия и да се определят механизмите на неговото действие.
Рандомизираното изследване е експеримент, при който всички участници се разделят на две групи, в едната от които се провежда изследваната намеса а в другата доброволците получават плацебо.