Инфарктът е водещата причина за смъртност при пациенти със сърдечни проблеми. През последните години тенденцията е за увеличаване случаите на сърдечни пристъпи.
Това са най-важните факти за инфаркта, които всеки трябва да знае.
1. Първият час след инфаркт е решаващ
В случая е необходимо да посетите лекар възможно най-рано. Повечето смъртни случаи настъпват в рамките на първия час след инфаркт.
Тази част от тялото подсказва дали сте застрашени от инфаркт
Най-вероятно знаете, че симптоми като болка и дискомфорт в гърдите, задух и болка в ръката или гърба, са предупредителни признаци. Важно е да запомните, че симптом на инфаркт може да бъде и стомашната болка (подобна на тази при гастрит), болката в челюстта, шията или раменете и чувството на безпокойство или страх. Не чакайте, докато това състояние премине. И още повече не се опитвайте да облекчите болката с помощта на хапчета - незабавно се обадете на вашия лекар. Може да приемете единствено аспирин. Не забравяйте, че в случай на инфаркт всяка минута е важна.
Това са храните, които намаляват риска от инфаркт. Яжте ги!
2. Болките в гърдите не са задължителен симптом
Болките в гърдите са най-честият, но не и задължителен признак на инфаркт. Нещо повече, именно при жените заболяването най-често протича без остра болка в гърдите. Те се оплакват предимно от чувство на дискомфорт или лека болка.
3. Възможно е да не разберете за заболяването си
Вие сте изложени на риск, ако имате диабет. Но така нареченият „мълчалив“ инфаркт може да се случи на всеки. Най-честите симптоми на са гадене, задух или слабост. Ако ви е известно, че имате проблем със сърцето, трябва да обърнете специално внимание на тези симптоми и незабавно да посетите лекар.
4. Рискът от инфаркт зависи от времето на деня
Колкото и да е странно, това е така. Статистиката показва, че между 6 часа сутринта и 12 часа на обяд инфарктите се случват с 40% по-често, отколкото през останалото време на деня.
5. Какво е необходимо да се направи при подозрение за инфаркт?
Първо, обадете се на линейка. След това се опитайте да се успокоите, легнете или седнете по такъв начин, че гърбът и кръстът ви да се поддържат в стабилно състояние. Вземете една таблетка аспирин, като я дъвчете бавно. Ако сте сами на закрито, проверете дали вратата е заключена, обадете се на съседи, роднини или приятели. Не яжте и не пийте нищо през това време.
6. Тренировките след инфаркт са задължителни
Тренировките са в състояние значително да намалят риска от втора атака и да укрепят артериите. Но е важно да изберете най-подходящата физическа активност: например джогинг, плуване, колоездене или ходене. И, разбира се, трябва да започнете да тренирате само след позволението на лекар.
7. При жените инфарктът се диагностицира по-трудно и на по-късен етап
Инфарктът традиционно се счита за "мъжко" заболяване, но жените се сблъскват с него също толкова често, колкото и мъжете. Освен това, тъй като симптомите на сърдечен удар при жените са различни от тези при мъжете, диагнозата на при женския пол обикновено се поставя в по-късен етап. А в някои случаи лекарите дори не могат да разпознаят признаците на предстоящ инфаркт при жените, докато не настъпи.
Ето защо е особено важно да знаете симптомите на заболяването и да се консултирате с лекар при най -малкото подозрение.
Важно: Статията е с информативен характер и не замества консултацията с лекар!