Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5-те основни вида диабет и как да живеем с всеки един от тях

19 октомври 2023, 19:40 часа

Захарният диабет е хронично метаболитно заболяване, което се среща при над 10% от световното население. Най-често срещаният диабет е тип 2, който обхваща около 90% от случаите, следван от захарния диабет тип 1. Освен тези два основни типа, има и редки форми, за които има по-малко информация.

Дефиницията на захарния диабет включва повишени нива на кръвната захар, вследствие на нарушение в секрецията на инсулин, неговото действие или и двете. Диабетът се получава от недостиг на инсулин или неговата неспособност да вкара глюкозата в клетките на организма.

Инсулинът, който регулира нивата на кръвната захар, се произвежда от бета-клетките в панкреаса, групирани в Лангерхансови острови. Ако тези клетки се унищожат – най-често заради автоимунни атаки, травми или операции, се получава инсулинов недостиг, който води до развитието на захарен диабет.

Инсулинът се пренася по кръвния поток и се свързва с инсулиновите рецептори. Този процес "отключва" клетките, като им позволява да поглъщат глюкозата и намалява нивата на кръвната захар. При инсулиновата резистентност, структурните нарушения или намалената свързаност с рецепторите, предизвикват невъзможност за нормално функциониране. Това се нарича инсулинов резистентен диабет.

Лекар: Тези промени в тялото издават диабет

Захарният диабет може да се раздели на 5 основни групи:

Захарен диабет тип 1

Този диабет се дължи на унищожаване на бета-клетките на панкреаса от автоимунен процес, което води до недостиг на инсулин. Обикновено се развива в детска възраст или при младежи. Пациентите с този вид диабет трябва да получават инсулин през целия си живот.

Захарен диабет тип 2

Най-разпространеният вид, който е свързан с инсулинова резистентност и компенсаторни нарушения в инсулиновата секреция. Този тип диабет е често асоцииран с наднормено тегло, липса на достатъчно физическа активност и прекомерен стрес.

Моногенни форми на диабет

Резултат от мутации в единични гени, които водят до инсулинов дефицит или тежка инсулинова резистентност.

мъж си мери кръвната захар

Вторичен (симптоматичен) диабет

Възниква като симптом на други заболявания, като например болести на панкреаса или хронични инфекции.

Гестационен диабет

Диагностицира се по време на бременност и може да се развие при жени, които имат склонност към инсулинова резистентност.

Лекар: Тази напитка сваля захарта и блокира диабета

Генетични фактори, околната среда, стрес, неправилното хранене и липсата на физическа активност играят ключова роля в развитието на захарния диабет. Разбирането на различните типове и факторите, които ги предизвикват, е от съществено значение за превенцията и управлението на това заболяване.

Правилното хранене също е от значение за управлението на диабета. При диабет тип 1 пациентите трябва да си поставят инсулин, докато при диабет тип 2 често е важно да се следи диетата и нивата на кръвната захар. Важно е да се консултирате с лекар или диетолог, за да ви изготвят индивидуален план за хранене, който да отговаря на вашите нужди.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Ралица Солакова
Ралица Солакова Отговорен редактор
Новините днес