Извадили са ви зъб? Няма страшно – скоро стоматологът не само ще може да ви напечата нов, подходящ именно за вас, но и тази протеза ще се бори с бактериите.
Андреас Херман от университета на Гронинген в Нидерландия заедно с колегите му са разработили антимикробна пластмаса, с чиято помощ може да се печатат зъби, които убиват бактериите.
Учените внедрили противомикробни амониеви соли във вече съществуващите стоматологични полимери. Такива соли са позитивно заредени и разрушават отрицателно заредените бактериални плаки, в резултат на което последните се отлепват и умират.
"Този материал може да убие бактерия при контакт, но от друга страна, е абсолютно безопасен за човешките клетки", казва Херман.
След това учените поставили тази смес в 3D принтер, придали ѝ твърдост с ултравиолетова светлина и напечатали редица стоматологични материали от рода на зъбни протези и брекети.
За проверка на противомикробната им способност изследователите нанесли върху материала смес от слюнка и Streptococcus mutans – бактерия, която предизвиква гниене на зъбите. В резултат станало ясно, че материалът е убил 99% от бактериите в сравнение с контролния образец без добавяне на амониеви соли, където загинали под 1% от микробите.
Преди да приложат разработката върху пациенти, са необходими допълнителни тестове, тъй като протезите са държани в слюнна смес само шест дни. За клинични изследвания този срок трябва съществено да се увеличи, а също да се провери как новите протези ще взаимодействат с пастата за зъби.
Резултатите от експериментите са описани в статия, публикувана в сп. Advanced Functional Materials.