Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Успешно имплантираха изкуствено сърце по НЗОК на млад мъж в УМБАЛ "Чирков"

31 октомври 2022, 11:28 часа • 5921 прочитания

Екипът на проф. д-р Димитър Петков от Клиниката по сърдечна хирургия към УМБАЛ “Чирков” имплантира успешно изкуствено сърце на 35 годишен мъж с тежко сърдечно заболяване.

Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)

Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие

Пациентът е приет в лечебното заведение, след като е компенсиран до степен на изписване от друга болница.

При изследванията, направени в УМБАЛ „Чирков“ се установи, че младият мъж е с диагноза “дилатативна кардиомиопатия”- тежко сърдечно заболяване, при което сърцето губи способността си да се съкращава и увеличава. Нормалната сила за съкращаване на тази възраст е 5,5 и 8,5 литра кръв за минута, при него степента е в размер на 1,2 литра. Ниските нива на циркулация не могат да задоволят нуждите на организма с кръв и кислород и пациентът изпада в тежка сърдечна недостатъчност, от която страдат не само сърцето, но и всички органи и системи - засегнат е черният дроб, има оттоци по краката, белият дроб задържа вода и това води до блокиране на дихателната функция.

Най-добрият начин на лечение в случая е да се извърши сърдечна трансплантация, но тъй като донорите са изключително малко и почти липсват, а състоянието на пациента е животозастрашаващо, единствената възможност да му се помогне е имплантирането на изкуствено сърце.

Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)

Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка

Още: Поставят второ изкуствено сърце на млад мъж, чакащ трансплантация

Медиците от УМБАЛ “Чирков” под ръководството на проф. Димитър Петков извършват сложната интервенция и поставят устройството HeartMate II, реимбурсирано от НЗОК.

“Когато сме изчерпали всички възможности с лекарства, донори за сърдечна трансплантация почти няма, а състоянието на пациента е животозастрашаващо, защото във всеки един момент може да получи фатално ритъмно нарушение, единственият начин да му помогнем е имплантирането на изкуствено сърце”, поясни проф. Димитър Петков.

Устройството представлява помпа, която замества функцията на лявата камера на сърцето и подпомага работата на органа. Това дава възможност на пациентите да бъдат стабилизирани, изписани и да дочакат сърдечна трансплантация.

Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата

Още: Българската антарктическа база е открита за новия полярен сезон

Пациентите с изкуствени сърца могат да водят свободен начин на живот. Те носят малка чанта с две батерии, включени към компютър, които се зареждат периодично. В случай, че някоя от батериите дефектира, фирмата производител има грижата автоматично да я замени с нова, защото влиза в гаранцията. Изкуственото сърце е биологично индеферентен материал, който организма възприема нормално и не се приемат имуносупресори. Лекарствата, които се предписват са антикулаголанти.

След като се възстановят от операцията пациентите могат да водят активен начин на живот, без да извършват тежка физическа натовареност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес