Опитните градинари отглеждат рози до гроздето не само за декоративни цели. Те имат основателна причина за засаждането на това красиво цвете в лозята.
Защо опитните градинари засаждат рози в лозята?
Розата предупреждава градинарите, че лозата е засегната от болести.
Преди зазимяване на розите задължително ги полейте с това и студът няма да ги съсипе
Лозите и розите са податливи на едни и същи заболявания. Най-често двете култури страдат от гъбични заболявания.
Какво ще се случи, ако засадите рози в лозята?
Гроздето може да бъде засегнато от един от двата вида мана. В първия случай - оидиум (брашнеста мана), който се разпространява в цялата зелена маса. С просто око можете да видите бяло покритие върху повърхността на листата.
При това заболяване плодовете стават по-малки, гният и се напукват. Благоприятните условия за брашнестата мана са топлината и сянката. Влажността е вторият благоприятен фактор за развитието на този тип мана.
Растенията, до които НЕ трябва да се засаждат рози
Пухкавата мана (провокирана от оомицети) напада листата на лозата, оставяйки мазни петна по повърхността им. Фотосинтезата практически спира. Високата влажност благоприятства развитието на маната.
Розата помага да се забележи на ранен етап появата на патогени, които причиняват тези две гъбични заболявания. В случая е важно правилно да се определи вида на заболяването и третирането на лозята да започне веднага след появата на мана по розите.
Ако става въпрос за брашнеста мана, тогава колоидната сяра ще помогне, а разтвор на меден сулфат и вар ще спре развитието на пухкава мана.