Лалетата са един от символите на пролетта, така че могат да бъдат засадени навсякъде, но ако имате избор и искате лалетата да цъфтят красиво, засадете ги на слънчево място.
Обикновено лалетата се засаждат в лехи, но можете да ги засадите и в саксии. Когато луковиците са засадени, е добре да ги покриете със стърготини, торф или слама, за да ги запазите влажни и топли, докато се вкоренят.
Най-ароматните цветя, които да засадите в градината си
Ако почвата е глинеста, най-добре е да добавите перлит, тор и торфен мъх на дълбочина 30-40 см. В противен случай лалетата няма да се вкоренят. Почвата, в която се отглеждат лалетата, трябва да е пореста, за да може кореновата система на лалето да се развие. Освен това в почвата трябва да има достатъчно кислород, за да не се задушава и изсушава.
Какво да правите през пролетта - първо се насладете на цветовете, когато разцъфнат, а след това отрежете листата. В противен случай те могат да изгният и да загинат. След това, след два месеца, е добре, ако не е задължително, да извадите луковиците, да отстраните почвата и да ги съхранявате на сухо, добре проветриво място.
Честно казано, доскоро смятах, че това е безполезно упражнение, но когато действително погледна резултатите, лалетата изчезват. Това е така, защото ако не ги извадите от почвата, те потъват все по-ниско и по-ниско и накрая не растат. Така че, ако искате да се радвате на пролетта дълго време, уверете се, че се грижите добре за тях.
Вълшебна домашна смес, която веднага възражда умрелите стайни растения
И дори да нямате градина през есента, засаждането на лалета в саксии или разсад ще придаде на дома ви ранно пролетно оцветяване. Но нищо не може да се сравни с цъфнало поле от лалета.