Борът има положителен ефект върху плододаването на домати, чушки и други култури, повишава сладостта на цвеклото и други кореноплодни култури.
Доматите и ябълковите дървета са особено чувствителни към този минерал. Дефицитът на бор се характеризира с инхибиране на точките на растеж, изродени цветя, лош завръз на плодовете.
Заедно с калция този елемент участва в структурата на клетъчните стени, насърчава транспортирането на захар, натрупана в листата по време на фотосинтезата.
Именно борът помага на захарта да попадне в плодовете или новите листа, което подобрява тяхното развитие. Той също така стимулира цъфтежа, подобрява качеството на цветния прашец, което допринася за по-доброто образуване на плодове, тоест повишава продуктивността на растенията.
3 начина за торене градината, без да похарчите и стотинка
Защо борът е опасен?
При предозиране борът се натрупва в големи количества в плодовете и листата. А излишъкът от бор, натрупан в плодовете, е вреден за човешкото здраве. Следователно, извършването на безразсъдно торене (често във висока концентрация), както правят някои градинари, води до редица здравословни проблеми.
Как да разберете каква доза няма да причини вреда?
Трябва да се помни, че от дефицит до свръхпредлагане има само една стъпка. Много малка стъпка. Ето защо тук действа правилото „по-добре да подхранваш недостатъчно, отколкото да прехранваш“.
Като начало е добре да разберете какво е съдържанието на микроелемента в определена област, тъй като в повечето случаи има достатъчно бор в почвата.
Ниско съдържание се наблюдава в дерново-подзолистите, степните, горските, песъчливите почви. Но за по-точна представа ще трябва да направите лабораторен анализ. У дома е невъзможно да се разбере.
Как най-добре да се подхранва?
Подхранването с бор се препоръчва да се извършва листно, тоест напръскайте зелената част на растението с разтвор. Препоръчително е да направите това в периода, когато се появят първите цветя, или, ако е кореноплодна, в момента, когато тя започва да се образува.
2 грешки, които дори опитните градинари допускат при торене с черупки от яйца
Правила за обработка
Ако на свой собствен риск решите да прибегнете до торене с бор, това трябва да се направи разумно.
Първо, не превишавайте допустимата доза. Най-добрият вариант е 2 г борна киселина на 10 литра вода.
Второ, вземете предвид обработения слой от листа. Факт е, че борът не "пътува" през растението, така че не попада в онези издънки и листа, които се образуват след обработка.
Това е причината пръскането да се извършва 2-3 пъти на сезон. И трябва да се опитате да го направите, така че разтворът да не падне върху долния слой, този, който е бил обработен преди това.
В противен случай концентрацията на бор в листата и плодовете може да надвиши допустимата граница. Това се отнася за домати, чушки и други дългоцъфтящи култури.
Торене на здравец, който е отглеждан на балкона
Трето, достатъчно е кореноплодните да се обработват веднъж в началото на образуването на плодове.
Цвеклото е особено чувствително към недостиг на бор.
То обича алкални почви и борът се абсорбира по-зле от тях, така че градинарите често пръскат листата. Това помага за подобряване на вкуса на цвеклото – става по-сладко.