Босилекът може да се добавя към салати, да се използва като подправка към месни ястия, а може да се използва и за приготвяне на вкусно песто.
Още: Това цвете убива листните въшки за 24 часа, но НЕ трябва да се засажда до тези зеленчуци
Още: Кога да засадите моркови, за да са най-сладки?
Здравословният и вкусен босилек може да се отглежда в домашни условия през цялата година. Има много разновидности на това растение, но най-разпространеният е сладкият босилек. Лесно се разпознава по лъскавите си малки листа, с лек аромат на анасон. Разказваме ви как да отглеждате босилек, както и как да направите вкусен и здравословен песто сос.
Как да отглеждаме босилек?
Босилекът е тропическо растение, не понася много студа и липсата на слънце. Съответно, ако го отглеждате в апартамент, осигурете му топлина и много слънчева светлина. Ако планирате да отглеждате босилек във вашата градина или селска къща, засадете семената само след като пролетните слани отминат и почвата се затопли напълно.
Още: НЕ засаждайте тези 3 растения през февруари
Още: Какво да засадите през март - растения, които не се страхуват от студа
Засадете, в почва, добре дренирана с компост или оборски тор.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате здрав и силен разсад зеле?
Още: С този забравен начин за засаждане на картофи ще получите по-богата от всякога
Ако сте избрали едролистни сортове, тогава поставете бъдещите растения на разстояние от половин метър един от друг. За босилек с малки листа идеалното разстояние е 30-35 см.
Не забравяйте, че босилекът много обича водата и затова си струва да мулчирате почвата, така че влагата да се запази по-добре и корените да не изсъхват.
Не забравяйте да откъсвате листата от време на време и да отрязвате цветните глави, така че цялата енергия и всички сокове да бъдат насочени към растежа на листата - това ще ви е необходимо за готвене.
Още: Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Как да берем листа от босилек?
Листата трябва да се берат само след като босилекът нарасне достатъчно, за да остави част от листата на стъблото. Отрежете горните листа. Внимавайте да не повредите стъблото и листните резници при прибиране на реколтата.
Как да съхраняваме листата от босилек?
Босилекът може да се суши на въздух на малки, насипни китки, но най-добре се съхранява замразен. За да замразите босилек, пасирайте измити листа от босилек в блендер или кухненски робот, като добавяте вода, ако е необходимо. Изсипете пюрето във формички за лед и замразете.
Как да си направим сос песто?
Пестото е смес от пасиран босилек, чесън, настъргано сирене и зехтин. Може да го приготвите предварително и след това да го приберете в хладилник, полято със зехтин.
Тази смес може да се добави към спагети, пестото е чудесно за рибни или месни ястия, като се съчетава добре с лимонова мащерка, магданоз, зелен лук или чесън.
Пресните листа босилек са вкусни за салати, включително плодови салати. Босилекът също е основна съставка в тайландската и виетнамската кухня, а оцетът от босилек е добър за дресинг на салати.