Успешната реколта от краставици е щастие за всеки градинар. Важна стъпка за постигане на целта е правилното поливане. Без правилното количество вода, растенията могат да страдат от увяхване и болести, което води до забавяне на растежа или пълна загуба на реколтата.
Колко често се поливат краставиците?
Колко често да се поливат краставиците ще зависи от няколко фактора като типа на почвата, климата и размера на растението. Общо правило е, че имат нужда от 2,5-5 см вода на седмица, за да растат добре.
Поливането трябва да се извършва рано сутрин, преди температурите да станат много високи и да изпарят водата. Поливайте директно в основата на стъблото – така то ще абсорбира възможно най-много влага.
Задаждане на краставици през май 2024 - кои са най-добрите дати
Фактори, които влияят при поливане на краставиците
Факторите, които влияят на честотата при поливане са – от условия на околната среда като температура, светлина, тип почва и нива на влага, до грижа за отделните растения като честота на поливане въз основа на скоростта на растеж и размера.
Климатични условия
Климатът и времето играят основна роля за това колко често трябва да поливате краставиците. В райони с горещ и сух климат краставиците се нуждаят от по-често поливане от тези в по-хладен и влажен климат.
Засаждането на вашите краставици на места, където получават сутрешно слънце и следобедна сянка, може да помогне за намаляване на изпарението от листата и почвата. Когато е много топло – поливайте по-често, а при по-ниски температури – изчаквайте.
При отглеждане на краставици на открито - за какво да внимаваме
Почва
Различните типове почви имат различни нива на порьозност и дренаж, като и двете влияят на това колко вода се нуждаят от краставичните растения. Пясъчните почви могат да се отцедят бързо и изискват по-често поливане, докато глинестите почви задържат влагата по-дълго.
Почвите, които са богати на хранителни вещества, ще помогнат за задържане на влага по-добре от тези с по-ниско съдържание на хранителни вещества. Добавянето на органична материя като компост или оборски тор към почвата също може да подобри нейното качество и да увеличи капацитета й за задържане на вода.