Ако искате да се радвате на богата реколта с домати, трябва да се грижите добре за тях и да ги поливате редовно. Поливането определено е ключов фактор за успешния растеж и плододаване на доматите. Вижте няколко важни съвета за поливане на вашите растения:
1. Поливайте с правилно количество вода
Доматите обичат равномерно и дълбоко поливане, затова осигурете достатъчно количество вода, за да проникне до корените на растенията. За да избегнете прекомерното натрупване на вода, което може да доведе до гниене на корените или развитие на болести, поливайте доматите веднъж или два пъти седмично, особено през горещите периоди.
Какво да направите, ако доматите цъфтят обилно, а реколтата е оскъдна ?
2. Поливайте доматите рано сутрин
Най-доброто време за поливане на доматите е сутрин или преди обяд. Това дава възможност на растенията да изсушат листата си преди нощта и по този начин се намалява риска от болести, свързани с влагата.
3. Внимавайте да не попадне вода върху листата
Опитайте се да избягвате поливането на листата на доматите, особено през слънчеви дни. Вода върху листата може да привлече слънчевите лъчи и това да доведе до изгаряне или повреда на растенията.
4. Поливайте доматите в корена
Основната цел на поливането на доматите е да достигне водата до корените на растенията, където те могат най-добре да я абсорбират. Доставете достатъчно количество вода на корените на доматите, като поливате при основата на растението, а не пряко върху листата или плодовете.
Подхранете домати с ТАЗИ тор точно преди да ги засадите
5. Използвайте система за капково поливане
Като алтернатива може да разгледате възможността за инсталиране на система за капково поливане. По този начин ще имате постоянно и равномерно доставяне на вода до корените на доматите и ще се избегне прекомерно намокряне на листата.
Ако следвате тези прости съвети за поливане на доматите, със сигурност ще се радвате на обилна реколта. Разбира се, важни са и други фактори. Като цяло е добре да наблюдавате растенията и да адаптирате поливането според техните нужди, като винаги взимате под внимания условията на околната среда и почвата.