Поливането на овошките е много важна процедура през ноември, въпреки че много градинари го пропускат точно по това време на годината. Преди началото на мразовития период всеки градинар трябва да напои дърветата за последен път през този сезон. В резулат на това растението има достъп до достатъчно количество влага. В случая дръвчетата ще презимуват нормално, тъй като няма да изсъхнат, няма да замръзнат (влажната почва се справя по-добре с ниските температури) и няма да бъдат нападнати от вредители.
Как точно трябва да се извърши поливането на овошките през ноември?
В случая трябва да се спазват 4 важни правила:
- количеството вода трябва да е съобразено с възрастта на дървото
- обем на водата
- изливане на водата в малки дупки
- мулчиране
Защо не трябва да варосвате овошките с вар през есента?
Трябва да се вземе предвид възрастта на дървото. Площта, която ще се полива, зависи от възрастта на растението. Ако става въпрос за младо дърво (не повече от 4 години), тогава е необходимо да се полива целият периметър около ствола.
Но ако възрастта на културата е 5 или повече години, тогава можете да се ограничите до поливането на тази част от периметъра около ствола, където се намират повечето абсорбиращи корени.
Количеството използвана вода трябва да бъде както следва: 50 литра на квадратен метър площ. Освен това не е необходимо да използвате толкова много вода наведнъж. За целта трябва да се направят дупки, в които да се изсипе водата. Водата трябва да се излива в малки жлебове. След приключване на процедурата вдлъбнатините трябва да бъдат запълнени с почва. Ако това не се направи, могат да възникнат сериозни проблеми с кореновата система на растението.
Навлажнената почва трябва да бъде покрита с мулчиращ материал. В периметъра около ствола на дървото трябва да се постави слой от торф, хумус или листа.
Важен момент в грижите за овощните дървета е резитбата и оформянето на короната им. Подрязвайте, така че растението да получава равномерно светлина и въздух. За да направите това, премахнете всички издънки, растящи вътре в короната, оставяйки само 6-8 здрави скелетни клона. Разстоянието между тях при круши и ябълки трябва да се поддържа 12-20 см, при костилкови дървета - 5-10 см. Основните леторасти трябва да са равномерно насочени в различни посоки. Страничните разклонения се оставят като удебеляващи леторасти, съкращават се на 3-4 пъпки. След завършване на оформянето на короната, когато стволът укрепне, те постепенно се изрязват, няколко броя годишно, близо до основния ствол.
Правилното развитие на ствола предполага къси издънки на удебеляване, средно големи основни клони и дълги издънки. При възрастни растения подрязването включва отстраняване на повредени клони и изтъняване на короната. Грижата за старите овощни дървета включва подрязване на умиращи издънки.
Вместо варосване: Ето какво правят опитните градинар, за да защитят овошките