За годни за консумация култури торът обикновено се прилага през пролетта и се смесва с градинската почва преди засаждане. Ако вече сте засяли семената си или сте засадили разсад, все още не е късно да нанесете гранулиран тор. Но не прилагайте течен тор. След нанасяне полейте.
За многогодишни цъфтящи растения наторете преди началото на растежа през пролетта. Изчакайте, докато земята вече не е замръзнала и датата на последната ви слана е само след седмица. Така няма да има опасност за растенията от замръзване.
Ето правилният начин за наторяване на най-ранните зеленчуци в градината
Масово градинарите препоръчват пролетно подхранване, но трябва да знаете, че растенията се нуждаят от помощ, когато растат най-много. Това се случва по-рано при пролетно засаждане на маруля, рукола, зеле и други листни зеленчуци.
Бързият растеж се наблюдава в средата на лятото при царевицата и тиквата. Така че за култура с дълъг сезон като царевица, много градинари прилагат малко количество тор по време на засяването. Добавят по-голямо количество през пролетта.
Доматите и картофите ще се нуждаят от допълнителен тор в средата на сезона, тъй като растенията поемат и използват наличните хранителни вещества. Когато доматите започнат да произвеждат цветя, преминете към тор с ниско съдържание на азот, за да насърчите повече цветя и плодове, а не листа.
Съвети за наторяване на градината
За многогодишните растения времето зависи от цикъла на растеж на растението. При боровинките добавете тор рано през сезона при разпадане на пъпките. Юнските ягоди имат най-голяма полза, когато се наторят след прибиране на реколтата.
Декоративните дървета, храсти и трайни насаждения често се торят в началото на техния вегетационен период, когато периодът на покой прекъсва.