Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се справим с изтичането на смола по черешата

05 юни 2024, 19:00 часа

Изтичането на смола по черешата е често срещан проблем, който може да бъде предизвикан от различни болести и неблагоприятни условия. Това явление, наричано смолотечение, е характерно не само за черешата, но и за други костилкови плодове като вишната, кайсията, сливата и прасковата. В тази статия ще разгледаме причините за смолотечението и как да се справим с него, за да запазим здравето и добива на нашите дървета.

Причини за смолотечение по черешата

1. Болести, предизвикващи смолотечение

Смолотечението най-често се дължи на нападение от болести. Една от основните причини е бактериалният пригор, който води до образуването на хлътнали или подпухнали язви с тъмен цвят и интензивно смолотечение по стъблата и клоните. Борбата срещу тази болест включва изрязване и унищожаване на нападнатите части при зимната резитба и замазване на раните с блажна боя или 10% разтвор от меден сулфат.

Защо никога не трябва да ядете череши на гладно?

Друга често срещана болест е ранното кафяво гниене, което напада кайсията, черешата, сливата и някои вишневи сортове. Рано напролет болестта опожарява цветовете и след това преминава върху клонките, които изсъхват заедно с листата върху тях. Борбата срещу тази болест се води чрез изрязване до здраво на всички изсъхнали клонки и събиране и унищожаване на мумифицираните плодове.

2. Влияние на климатичните условия

Измръзването на камбиалната тъкан и образуването на мразобойни петна по ствола и долните части на скелетните клони също могат да причинят смолотечение. За да предотвратим това, е необходимо да варосваме стъблата и основата на скелетните клони или да ги обвиваме с амбалажна хартия.

смола

Други болести, водещи до смолотечение

Нападенията от антракноза и бактерийната сачмянка също могат да предизвикат смолотечение. Антракнозата води до образуване на удължени вдлъбнати петна по леторастите, които се превръщат в раковини, често покрити със смола. Бактерийната сачмянка предизвиква пришковидни петна по леторастите със смолотечение.

Как да се справим със смолотечението?

1. Превантивни мерки

За да предотвратим смолотечението, е важно да предприемем превантивни мерки. Варосването на стъблата и основата на скелетните клони или обвиването им с амбалажна хартия може да предпази дърветата от измръзване. Редовното пръскане с бордолезов разтвор 1%, шампион 0,3% и други препарати също помага в борбата срещу болестите.

Как да се справим с ранното кафяво гниене по черешите

2. Лечение на вече нападнати дървета

Когато дърветата вече са нападнати от болести, е необходимо да се вземат мерки за лечение. Изрязването и унищожаването на нападнатите части, почистването на по-големите рани до здрава тъкан и замазването им с блажна боя или терванол Ф са основни стъпки. Режещите инструменти трябва да се обеззаразяват с формалин или натриев хипохлорид, за да се избегне разпространението на болестите.

Справянето със смолотечението по черешата изисква редовна грижа и внимание към дърветата. Чрез предприемане на превантивни мерки и своевременно лечение на болестите можем да запазим здравето и добива на нашите дървета. Варосването на стъблата, редовното пръскане и правилното обеззаразяване на режещите инструменти са ключови за успешната борба със смолотечението. Спазването на тези практики ще ни помогне да се насладим на здрави и продуктивни черешови дървета.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес