Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да предпазите ДОМАТИТЕ от гъбични заболявания след поройните дъждове?

13 юни 2022, 17:26 часа

Доматените растения са сред най-отглежданите. Когато обаче климатичните условия не са на наша страна, трябва много внимателно да се замислим върху опазването на доматите от гъбични заболявания. Това важи най-вече за периодите след обилни дъждове, продължили седмица или повече.

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

Още: Цветето, което е най-добрият подарък за Коледа

Опитните градинари знаят, че рязката промяна в температурата и повишената влажност са сред основните предпоставки за появата на множество болести сред доматените растения. Едни от тях са алтернария и фитофтороза.

С това подхранване доматите няма да се развалят в жегата

Ето как да помогнете на доматите да се възстановят най-лесно и бързо:

Още: Избор на жива коледна елха: Син, норвежки, сръбски смърч или ела?

Още: Всеки градинар трябва да направи това в градината до края на декември

1. Хумати;

Хуматите се ползват за листно и кореново торене, както и при капково напояване. Разнообразни са ефектите на хуматите върху доматените растения, но в този случай те спомагат за повишаването на имунитета им. Благодарение на това подхранване растенията ще се адаптират много по-лесно към изменящата се околна среда.

2. Фитоспорин М;

Този естествен биофунгицид успява да осигури висока степен на защита на доматите от гъбични заболявания. В препарата се съдържат живи бактерии. След тяхното попадане в почвата се стартира процес по атакуване на фитопатогените.

Още: Този витамин ще накара мушкатото да цъфти дори през зимата

Още: Вредно ли е да поливате цветята у дома със студена вода?

Фитоспорин М е желателно да се ползва максимум веднъж на 7-14 дни, не по-често. С него е препоръчително да се пръска вечер, когато времето е сухо и спокойно. Ако напръскате и завали дъжд, повторете процедурата след няколко часа, защото дъждовете спомагат за отмиването на препаратите.

С какво се подхранва доматеният разсад за здрава реколта

3. Фунгициди.

Препоръчително е с тези препарати да се пръска превантивно. Ако пръскате на по-късен етап, не е гаранция, че резултатите ще са задоволяващи. Това може да застраши и реколтата.

Грижете се за зеленчуците в своята градина и в края на сезона ще се радвате на богат добив, надхвърлящ всичките ви очаквания!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес