Това е една устойчива на студ, пролетна култура, в чиито начални фази издържа без повреди. В по-южните райони, се сее при първа въможност от края на февруари до началото на март. Започва да никне при 4-5 градуса за 10-12 дни и в началния си стадий, има по-високи изисквания от почвата и влагата ѝ. Устойчивостта ѝ към сушината нараства и се развива най-добре в по-песъчливо глинести и варовити почви.
Още: Това цвете убива листните въшки за 24 часа, но НЕ трябва да се засажда до тези зеленчуци
Още: Кога да засадите моркови, за да са най-сладки?
Как да приготвим вкусна супа от леща с пушени свински ребра?
По нашите ширини се гледа едросеменна и дребносеменна, като втората е по-вкусна и по-къс вегетационен период, от около 60-70 дни.
Обработката на земята трябва да е в дълбочина от 20-22 см, като преди сеене трябва да се култивира и бранува, а ако искате да вкарата някакви минерални торове, трябва да прецените според предшественика й. Не торете с азот, ако почвата изрично не е бедна на азот, защото при повишението му растението ще развие вегетативна маса, цъфтежът ще се удължи, а узряването ще бъде неравномерно.
Още: НЕ засаждайте тези 3 растения през февруари
Още: Какво да засадите през март - растения, които не се страхуват от студа
В неплодородни почви торете с умерени дози фосфорни и калиеви торове , като фосфорният тор (суперфосфат) може да се сложи веднъж през есента или на два пъти: Веднъж с есенната оран и после с предсеитбеното култивиране.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате здрав и силен разсад зеле?
Още: С този забравен начин за засаждане на картофи ще получите по-богата от всякога
Лещата се сади на разстояние 10-12 см и дълбочина 3 см при дребносеменните и 5 см при едросеменните сортове. Семената трябва да са с висока чистота, най-малко 96% и кълняемост – над 90% и за да е сигурно едновременното и бързо поникване, засетите площи трябва да се валират. В периода поникване-цъфтеж, се препоръчват 1-2 бранувания.
Най-добрите народни средства за реоене на домати
Лещата се "бере", узреят ли поне 50% от чушките и за да няма много загуби при разпиляване (разпукване и ронене), по-добре събирайте през по-ранните часове.
Още: Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Лещата е ценна култура богата на много протеини, витамини, желязо, фосфор, калций, магнезий и др., като също обогатява почвата с азот и е чудесна за предшественик на житните култури.