Плевелите са голям проблем за всеки градинар. Трапезният оцет е най-ефективният бабин лек за борба с тях. За да приготвите ефективен хербицид, трябва да спазвате правилните пропорции.
Оцетът има силен ефект върху плевелите заради киселината в състава си. Тя разрушава клетъчните мембрани и забавя метаболитните процеси в растенията. В резултат на това те не могат да съществуват нормално и умират.
Оцет с лимонена киселина срещу плевелите в градината
За да увеличите ефективността на оцета срещу плевелите, просто добавете малко лимонена киселина към него. За да приготвите разтвора, ще трябва да спазвате пропорцията 3 към 1. В процеса на приготвяне на разтвора е необходимо да смесите добре съставките до пълното разтоваряне на всички кристали на солта.
Без повече плевели в градината! Отървете се от тях мигновено
Разтвор от оцет и сол срещу плевели
Много градинари добавят малко сол към разтвора с оцет. За да го приготвите ще ви е необходима вряща вода. Към 1 литър вода добавете 5 супени лъжици оцет и 2 супени лъжици сол. Готовият разтвор трябва да се смеси добре и да се изчака до пълното разтваряне на солта. След това можете незабавно да започнете обработката с него.
Някои градинари първо третират плевелите с оцет и след това ги поръсват със сол. Този метод също показва добри резултати.
Оцет със сол и сапун срещу плевели
Характерна особеност на този лек е дълготрайният му ефект. С помощта на сапун продуктът прилепва много по-добре към плевелите. За приготвянето на сместа обикновеният сапун за пране е отличен вариант. Можете също да използвате и препарат за миене на съдове.
Плевелите по пътеката в градината могат да бъдат унищожени за минути
За да приготвите този разтвор, трябва да разтворите 1 супена лъжица сапун и 150 грама сол в 1 л вода. След това трябва да разбъркате сместа, докато се получи хомогенна консистенция и да добавите 5 супени лъжици оцет.
Приготвените разтвори се пръскат върху цветовете и листата на плевелите.
Едногодишните плевели е най-добре да се третират по време на активния им цъфтеж, когато семената им все още не са се образували. Многогодишните е препоръчително да се третират през есента. Именно през този период те натрупат повече полезни вещества.