"Парите в спорта" е спортна рубрика на Actualno.com, в която обръщаме внимание на финансовата страна в света на спорта.
Спортът е бизнес. Всички фенове, а и хора по света, са чували тази максима. Тя не е отскоро, а от дълги години назад във времето. Наистина максимата е вярна. В днешно време спортът е бизнес, но не обикновен бизнес, а такъв за милиарди. Компании за спортни стоки се надпреварват, за да привлекат най-големите имена за свои рекламни лица. И в това няма нищо лошо. Защото именно по този начин въпросните компании стигат до много от своите потребители, които са фенове на един или друг спорт, или спортист.
Много често в модерните времена обаче спортистите нямат думата, когато стане въпрос за изисквания от спонсора. Причината е, че компаниите инвестират огромни средства в спортистите и те са длъжни да изпълняват всичко, което им каже „благодетелят“.
Тук ще ви разкажем за може би единствения случай, в който една от най-големите компании се принуждава да направи компромис и дори да промени дизайна си. Само и само, за да угоди на спортиста. Това е историята за Йохан Кройф и уникалната фланелка, която „Адидас“ прави за нидерландеца за Световното първенство през 1974 година.
Историческото класиране на Нидерландия за Мондиал'74
През 1974-та Нидерландия се класира за Мондиала, който се провежда в Западна Германия. Класирането е историческо за „лалетата“, тъй като те не са играли на Световно първенство от 1938 година. Тимът два пъти поред не участва дори в квалификациите, а между 1958-ма и 1970-та не успява да се класира.
Но през 1974-та Нидерландия най-накрая успява да се класира за Световното първенство в Западна Германия. Тогава в тима на „оранжевите“ е пълно със звезди, но най-голямата безспорно е Йохан Кройф. Легендарният футболист вече е двукратен носител на „Златната топка“, а малко по-рано е реализирал рекорден за времето си трансфер в Барселона на стойност близо 2 милиона долара.
Йохан Кройф е обвързан с „Пума“
Още преди това обаче редица компании за спортни стоки опитват да привлекат Кройф за рекламно лице. В крайна сметка той решава да се обвърже с „Пума“. Германците подписват договор с нидерландеца, който му гарантира сериозна сума. Той дори носи сако с надпис „Пума“ под левия ревер по време на награждаването му за носител на „Златната топка“ през 1971 година. Концернът също така произвежда специални бутонки за Кройф, с които той играе през цялата си кариера.
През 1974 година обаче се стига до безпрецедентна ситуация. Нидерландската футболна федерация подписва договор с големия конкурент на „Пума“ - „Адидас“, за доставка на екипировка за историческото участие на Мондиал'74. От „Адидас“ правят екипите на „лалетата“, като на тях липсва логото на компанията, но на ръкавите на фланелките, крачолите на шортите и на чорапите са емблематичните три черти, с които фирмата е позната в цял свят.
Тогава Йохан Кройф, който е обвързан с „Пума“ и е лоялен към фирмата, отказва да играе с екипите на „Адидас“. Нидерландецът дори казва: „Въпреки че екипите са на футболната федерация, лицето е мое“.
Кройф поставя всички в безпрецедентна ситуация
Ситуацията, в която Кройф поставя „Пума“, „Адидас“ и местната федерация, ескалира бързо. „Пума“ заплашва футболиста, че ще му прекрати договора, ако играе с екипировка на „Адидас“. „Адидас“, от своя страна, пък заплашва, че ще прекрати контракта си с Нидерландската федерация.
В крайна сметка, след дълги преговори между всички заинтересовани страни, ръководството на „Адидас“ склонява да направи компромис. Германската компания решава да направи екип единствено за Кройф. Екип, на който вместо познатите три черти ще има само две. Така Кройф играе на Световното първенство с уникална фланелка, докато съотборниците му са със „стандартните“ екипи на германския концерн.
Йохан Кройф създава доста проблеми на „Адидас“
Трудните взаимоотношения между Кройф и „Адидас“ не спират дотук. Още в края на 70-те той решава да създаде своя компания за дрехи и футболни обувки наречена „Кройф Класик“. През 1991 година фирмата му пуска на пазара оранжева фланелка с номер 14 на гърба и две черти на ръкавите. Фланелката, с която той играе на Световното през 1974-та.
Това никак не се харесва на „Адидас“, които завеждат дело. Кройф обаче има своите аргументи: „Двете черти принадлежат на мен, а не на „Адидас“. Особено в комбинацията с номер 14 на гърба. Те са част от моята идентичност и не принадлежат на „Адидас“, а на мен“, категоричен е Кройф.
Така завършва историята на Йохан Кройф и на уникалната фланелка, която „Адидас“ прави за него. Нещо, което нито един друг спортист не е постигал – да накара спонсор да промени дизайна си. В днешно време подобен развой на ситуацията е немислим, тъй като компаниите вече са много по-силни отпреди години и не оставят никого да им диктува какво ще се случва с продуктите им. За разлика от великия Йохан Кройф.
Автор: Бойко Димитров
ОЩЕ: Футболистът, който има 12 пъти повече пари от Меси и Роналдо, взети заедно
*Очаквайте статии от рубриката "Парите в спорта" всяка сряда от 07:00 часа в Actualno Sport
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg