Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова ера: Златото поскъпва през 2025 година

06 февруари 2025, 06:20 часа • 948 прочитания

Непрестанното поскъпване на златото зашемети пазарите, като счупи ценовите рекорди и нарасна с близо 10% от началото на годината - темп на растеж, който не е наблюдаван от 1980 г. насам за същия период от време. Това накара инвеститорите да се запитат дали това рали е сигнал за началото на нова златна ера. На 5 февруари при търговията в Европа златото се покачи над 2870 щатски долара за тройунция, продължавайки впечатляващото си рали, тъй като инвеститорите - особено централните банки - се насочиха към кюлчетата на фона на нарастващата икономическа несигурност, предаде БГНЕС. Още: Цената на златото се срина до двумесечно дъно

Пример от Русия - през 2024 година руснаците са купили 76 тона злато, което е с 60% над нивото в годината преди старта на пълномащабната война в Украйна. Данните са цитирани от Bloomberg.

Каква е причината цената на златото да тръгне нагоре?

Още: Цената на златото счупи нов рекорд

Макар че златото обикновено се възползва от по-слабия щатски долар, намаляващата доходност на държавните ценни книжа или очакванията за намаляване на лихвените проценти на Федералния резерв, този път ралито изглежда се подхранва от по-дълбоки структурни сили. Отавио Коста, макростратег в Crescat Capital, заяви, че „светът преживява урок по история за значението на златото в реално време“. Според Коста няколко макроикономически сили тласкат златото нагоре, изтъквайки комбинация от фактори, напомнящи за минали икономически кризи. Равнището на държавния дълг е достигнало исторически връх, напомняйки дълговия проблем от 40-те години на ХХ в., докато инфлационният натиск се засилва по начин, който наподобява предизвикателствата от 70-те години на ХХ в.

Същевременно екстремните оценки на активите на капиталовите пазари навяват спомени за финансовите ексцесии от 20-те и 90-те години на ХХ век. С увеличаването на фискалния дефицит на САЩ и навлизането на икономиките от Г-7 в период на съживяване на производството и деглобализация златото все повече се смята за средство за предпазване от финансова нестабилност. Ключов фактор за бичия тренд на златото е безпрецедентният темп на покупки от страна на централната банка.   Само през 2024 г. централните банки са придобили над 1000 тона злато за трета поредна година, като според последния доклад на Световния съвет по златото покупките са се ускорили рязко през четвъртото тримесечие до 333 тона.

Още: Златото изпраща рекордна година

„Разпределението на световните резерви в злато се е удвоило през последните 10 години и това вероятно ще бъде трайна тенденция предвид опасенията около фискалната устойчивост на САЩ и геополитиката“, заяви Калъм Томас, ръководител на изследванията в Topdown Charts. Според оценките на Goldman Sachs след замразяването на активите на руската централна банка през 2022 г. търсенето от страна на световните централни банки на лондонския извънборсов пазар е нараснало пет пъти, отразявайки нарастващите страхове от потенциални финансови ограничения. Goldman Sachs остава оптимистично настроена по отношение на златото, запазвайки дългата си позиция като своя „търговия с най-висока убеденост“ по отношение на суровините. „Продължаваме да виждаме стойност в дългите позиции в злато като хеджиране срещу редица рискове, като ескалация на тарифите, геополитически прекъсвания на доставките на петрол и страхове, свързани с дълга“, казва Саманта Дарт, анализатор на суровини в Goldman Sachs.

Още: Златото продължава да поскъпва: Как правилно да инвестираме в него? (СНИМКИ)

Опасенията, свързани с митата, са особено актуални предвид последните събития. Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 10% мито върху вноса от Китай, което влезе в сила на 4 февруари. В отговор Китай наложи контрамерки, включително мита върху американски стоки, забрани за износ на критични минерали и антитръстови проверки. Икономистът от Goldman Sachs Ян Хациус очаква това търговско напрежение да ескалира, като е възможно да се добавят още 20% към митата върху китайския внос и ново мито върху вноса на автомобили от ЕС. Въпреки бързия възход на златото някои показатели сочат, че ралито далеч не е приключило. За разлика от предишни бичи пазари на злато, потоците от борсово търгувани фондове остават слаби, инвеститорите на дребно имат ниски алокации, а медийното отразяване все още не е достигнало еуфорични нива - признаци, че настроенията все още не са прегрели.

Още: Цената на златото постави нов исторически рекорд

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес