Ако всичко е наред с 4-годишния план, Теменужка Петкова може да се прибере от Брюксел с добра новина за еврозоната. Това каза по БНР макроикономистът Любомир Дацов, член на Фискалния съвет (ФС). Той обясни, че България ще представи пред Еврогрупата Бюджет 2025 заедно с 4-годишен фискално-структурен план, преди да е обявен у нас. "Ясни са параметрите, които България трябва да постигне. Тази година бюджетният дефицит може да е 3%, но в следващите 4 години, ако се запази този тренд на икономиката, ще трябва да слезе минимум до 1,5% дефицит.
Това е по европейско законодателство и ако ние представим план, който не отговаря на този критерий, няма да влезем в еврозоната".
За закриването на Фискалния съвет
"Фискалните съвети съществуват от 50-те години на миналия век в различните държави. След финансовата криза от 2008 - 2010 година бяха създадени задължително във всяка държава от ЕС.
Снимка iStock
Фискалните съвети имат лимитирана функция и се грижат основно за две неща - да е вярна или относително вярна макроикономическата прогноза и за т.нар. фискални правила, които са набор от инструменти, които, на база европейско и местно законодателство, трябва да бъдат спазвани, за да влиза бюджетът в определени рамки, свързани с изискванията на ЕС за 3% дефицит, за устойчивост на публичните финанси, за политиките, които се реализират през него.
Какво наблюдава съветът
Фискалният съвет няма отношение по това как се харчат парите, а наблюдава единствено макроикономическите баланси или дисбаланси, които се появяват", каза Дацов във връзка с настояването на партия "Възраждане" да бъде закрит Фискалният съвет.
Мандатът на членовете на ФС е 6 години, а в момента те работят 3 години над него, обясни още той и припомни, че през 2022 г. е имало обявен избор за членове на нов ФС и е имало изслушване в бюджетна комисия, но не е бил внесен доклад в пленарната зала да бъдат гласувани.
Как съветът работи с ЕК
"Работим много добре с Европейската комисия по прегледа на публичните финанси. У нас особено сме били полезни на опозицията, но задължително ни четат всички. В някои отношения, може би сме с Брюксел по-добри партньори.
Още: БНБ: България още през януари може да изпълни критерия за ценова стабилност
В момента мнението ни може да бъде пренебрегнато без никакъв проблем у нас, но това няма да е така, когато влезем в еврозоната, тогава докладите на ФС ще бъдат с друга степен на задължителност към правителството", обясни още Дацов, като добави, че има прието ново европейско законодателство, което дава допълнителни задължения на ФС, които ще изискат пренаписване на чисто нов закон у нас.
Още: Фискалният съвет: Заложените политики в бюджета застрашават приемането на еврото