Извънреден конвергентен доклад за готовността на България за присъединяване към еврозоната ще бъде поискан, веднага след като приключи работата по бюджета, каза пред журналисти Деница Сачева, заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, цитирана от БТА. "Ще искаме доклад, днес очакваме бюджетът да влезе в Народното събрание и още тази седмица да се гледа в комисии и колкото се може по-бързо да влезе в пленарна зала. В момента, в който сме готови с бюджета, ще поискаме такъв доклад", уточни тя.
Сачева отговори на въпрос по повод последните данни от Евростат за инфлацията.
Още: Инфлацията у нас отново е на косъм от прага за еврозоната
Тя беше на представянето на "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване", подготвен от Икономическия и социален съвет.
Сачева заяви, че анализът е по поръчка на комисията по труда и социалната политика от миналото Народно събрание.
Чака ни дисбаланс между работещи и пенсионери
Още: "Демократична България": Правителството веднага да поиска конвергентен доклад за еврото
"Непрекъснато алармираме, че съвсем скоро, само след пет-шест години, на пазара на труда ще излизат около 5000 души, а почти 150 000 ще влизат в пенсионната система. Този огромен дисбаланс изисква решения, които трябва да започнат от днес и да са свързани както с борбата със сивата икономика, така и с много работа с младите хора", добави Сачева.
По думите й почти 40 процента от младите хора не считат за нарушение на законодателството, ако работят без трудов договор. Тя настоя, че трябва да се положат усилия за връщане на доверието в институциите, борбата със сивата икономика, работата "на светло", и заплащане на пълните осигуровки от страна на работодателите.
Страх от запор на заплатите
Още: Сребърният фонд през 2024 г.: Равносметката
Сачева обясни, че ако в момента има промяна на пазара на труда и повече работници искат да работят без договори, то това е защото те са длъжници и се притесняват от налагане на запор на заплатите им.
Снимка БГНЕС
Има много теми, по които трябва да работим всички заедно, тема е и укрепването на тристълбовия модел на пенсионната система, което е важно за жизнеспособността и на НОИ, и на втория и третия стълб.
Всички тези теми са далеч по-трудни, по-дълбоки и изискващи истински политически усилия, отбеляза Сачева. По думите й към днешна дата половината български пенсионери, или около половин милион български пенсионери, взимат еднаква пенсия от 580 лв. Тази сума не може да бъде мотивираща за нито един човек да се осигурява и да плаща реалните нива на осигуровките, подчерта тя.
Още: Ковид уби много хора, но вдигна пенсиите: Какво ни чака занапред - анализ
Ще отпадне ли таванът на пенсиите
На въпрос дали таванът на пенсиите следва да отпадне, Сачева отговори, че вече няколко пъти това е предлагано, защото също ще доведе до по-голяма мотивация, но на този етап, той засяга толкова малко хора, че непосредтсвените ефекти няма да бъдат особено големи.
Тя отбеляза, че към момента пенсионната система се издържа много повече от данъци, отколкото от личния принос на хората. Относно намерението за увеличаване на осигурителната вноска през 2027 г. Сачева коментира, че не би подкрепила подобна мярка в момента при ниското ниво на доверие и все още крехката формула на съвместно управление.
"В момента сме в ситуация, в която увеличаване на данъците и осигуровките ще доведе до насърчаване на повече сива икономика, отколкото на икономика на светло", коментира тя.
Още: Промени в пенсионната система: Предложения на Икономическия съвет
Ще отпадне ли ковид добавката
На въпрос за отпадането на ковид добавката при увеличаването на пенсиите, Сачева обясни, че това със сигурност не е било правилно решение. "Няма никаква причина, хора, които се пенсионират днес, да получават "от въздуха" 60 лв., без да имат никакъв осигурителен принос.
Те не ги получават еднократно, сумите влизат в пенсията и започват да нараства общия размер на всички пенсии. Така че е неправилно ковид добавката да е част от пенсията.
Друг е въпросът обаче, ако вече сме допуснали това в продължение на няколко години - дали би било достатъчно справедливо. Въпросът е наистина да се направят изчисленията и балансите, така че да бъдат зачетени правата на всички граждани", добави Деница Сачева.