"Вярвам, че умните са равномерно разпределени. Въпросът е в каква среда израстват и как ги отглеждаме".
Започваме с този цитат, понеже изразява лаконично и точно философията на Петър Митев. Той е известен като съосновател на софтуерната компания Chaos Group, световен лидер в технологиите за фотореалистични изображения. Казано с други думи: създал е правилната среда, в която талантите да получат перфектните условия за израстване.
Този мощен пробив отнема 15 години - а в идните двайсет Митев си поставя нова задача. Тя е съизмерима по сложност, изисква същото постоянство, но носи необикновен социален заряд. Целта му този път е да създаде фондация, която да обучава безплатно деца, тинейджъри, както и студенти, за да промени из основи нивото на образование у нас. Фондацията, наела се с тази мисия, носи името Big Orange Foundation или Голяма Оранжева Фондация. А идеята й може да се опише с няколко ключови и много логични стъпки.
Началото: Бургас
Митев си дава сметка, че София предоставя на учениците всевъзможни посоки и възможностите за развитие са винаги налице. Но основната опасност за детския потенциал да остане неоткрит или слабо разгърнат остава в по-малките градове. Именно там, разсъждава Митев, потенциалът е застрашен. Талантите са разпръснати, поникват на случайни места, остават недоразвити на други. И ако човек иска да се посвети на образователната мисия, трябва да се превърне в истински търсач на таланти, да бъде проактивен и да направи всичко възможно да ги приобщи към качественото образование. "По тази причина Голямата Оранжева Фондация избра Бургас за първото място, в което ще изградим нашите безплатни курсове. Те ще прераснат в цял учебен център, който да започне да обслужва децата, които имат желание да се развиват. Фондацията ще покрива изцяло образованието им. Започваме от 5 годишните, а идеята ни е да стигнем до университета. Първоначално ще започнем да работим с 50 деца", описва първата фаза Митев.
В момента програмата за кандидатстване за стипендии е отворена. Всичко ще започне с три курса по роботика - възрастовите групи са за деца между 5 и 6 г. , 7 и 8 г., и 9-12 годишни. Пълна информация за необходимите стъпки може да получите тук, а финалният срок е 2 февруари.
А защо роботика? Ето какво споделя още Митев:
Роботиката: Фантазия и логика в едно
Митев залага на една доказана истина. Тя гласи - независимо дали им се отдават, заниманията с логически предмети се отплащат на децата добре. Посвещавайки време на тях, те изграждат повече невронни връзки от онези, които ги пренебрегват. И без значение от всички свободни завои в бъдещата им реализация, те вече стъпват на солидна основа - усвоявайки логическото мислене, получават не само познатите предимства в инженерните професии, но и в изобразителните изкуства, комуникациите, хуманитарните дейности.
"По тази причина съм привърженик най-вече на роботиката. Една необикновена и перспективна сфера, която е вълнуваща за децата. Комплексна е, развива десетки умения паралелно. Роботиката не е математика, електроника, физика, а е блестящо съчетание между всичко", споделя Митев. Този ансамбъл от дисциплини увлича едновременно фантазията и логическото мислене така, че всяко дете да изгради ясна представа как са свързани нещата в природата. И още в съвсем крехка възраст да съзира причинно-следствени връзки и да ги открива безпогрешно.
"Питат ни - колко трябва да има едно дете по математика и по програмиране, за да дойде при вас. Но на входа към обучението това не е важно. Детето може да е пяло в местния хор и е добре дошло. Нашата цел е да откриваме и развиваме потенциали много повече, отколкото да работим с готови такива", казва още Митев. А какви роботи ще правят децата, обучавани в Бургас, и как конструкцията им ще ги въведе в големия свят на технологиите, може да научите тук.
Изпитанието
Винаги изпитваме силна гордост, щом научим за някой забележителен триумф на български ученици, завърнали се с медали от олимпиадите по природни науки. Картината в образованието обаче не може да се гради от индивидуалните свръхталанти. Най-голямото изпитание пред всеки социален предприемач е да преобръща мащабни тенденции - и да познава по върха на айсберга какво лежи отдолу.
"Истината е, че в бизнеса и в много от институциите се сблъскваме с един печален факт - хора и кадри няма. И когато анализираме проблема, виждаме, че всичко води към образователната система - понеже тъкмо тя трябва да създаде тази широка база, която да ни захранва със силни и творчески умове, готови да сбъдват мечтите си у нас", допълва Митев. Както проучванията на Pisa (над 50 % функционална неграмотност), така и резултатите от матурите (спадащи резултати година след година) еднозначно показват, че най-важните мерни единици за качеството на образованието демонстрират слаб резултат, коментира още той.
"Аз нямам амбиции да бъда политик и да променям системата отвътре. Но искам да допринеса за развиването на нашите таланти, защото смятам, че има достатъчно начини за въздействие и извън кабинетите на министерствата", споделя Митев. Той си поставя двойна цел: от една страна фондацията да обучава учениците по такъв начин, че да се превърнат в адаптивни възрастни, които да могат да се справят с непрекъснато обновяващите се тенденции на пазара на труда. А от другата страна на деликатната и чувствителна пазарна везна фондацията ще следи за нуждите и трендовете при работодателите, за да отреагира правилно на всяка необходимост от промяна. Мечтата на Митев е първо да започне с малък "отбор" от ученици, а в последствие да разгърне дейността си с онзи широк размах, необходим, за да се повлияе на цяло едно поколение.
Правилната кауза
"В Chaos работим с много технологични компании и с предприемачи, изградили сериозни бизнеси. Те са готови и склонни да даряват, стига да намерят правилната кауза и хора, които да управляват парите им. И аз нямам никакви съмнения, че тази идеална сплав между бизнес, институции и млади таланти може да бъде намерена и изведена към изключителен успех в сферата на образованието. В България има точно толкова умни хора, колкото по целия свят - въпросът е, че тук се отнасяме към талантите и потенциала много по-равнодушно, отколкото в напредналите държави. Не им даваме възможност да се развиват и терминалите на летището стават техния логичен избор. Аз се надявам този стандартен маршрут - навън - да се превърне ако не в отживелица, то поне в свободен избор: стига да пожелаят, да останат в България и да се осъществят по най-добрия начин тук. Всичко зависи от достъпа им до адекватно обучение. Ние ще им го дадем", допълва основателят на Голямата Оранжева Фондация.
"Ако си мислим, че това е утопия, то идва от едно широко разпространено неверие, което познавам добре. То винаги казва, че нещо не може да се случи, защото не вижда как. Но по начало всяка мечта на откривателите е изглеждало утопистка - за утописти са били смятани мореплавателите, открили Америка, изобретателите, създали двигателя с вътрешно горене, както и космическите авантюристи, които мечтаят за Марс. А аз не съм и утопист като тях, а просто реалист. И знам, че идеята ми е в рамките на възможното. Защо? Вече посочих: защото знам как", завършва Митев.