Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За историята: Зеленски не се огъна пред САЩ за редкоземните минерали (ВИДЕО)

17 февруари 2025, 20:06 часа • 1750 прочитания

Докато Европа се възстановяваше от шока от речта на вицепрезидента на САЩ Дж. Д. Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността и обсъждаше неприемливите му искания, американците поставиха ултиматум на Володимир Зеленски, пише "Европейска правда". Противно на правилата на цивилизованите международни отношения, Вашингтон поискал от Украйна да подпише споразумение за разпределение на украинските редкоземни минерали – без допълнително преразглеждане, точно сега – въпреки че предварително беше известно, че предложената формулировка е неприемлива за Украйна. Нещо повече, докато се работи по документа, неприемливите елементи стават все повече и в същото време се увеличава натискът от американска страна, посочва изданието. 

Ето как Украйна устоя на натиска и какво ще се случи по-нататък в статията на Сергей Сидоренко, редактор на "Европейска правда" в кореспонденция от Мюнхен: "Минерали в замяна на нищо: как Украйна беше изнудвана в Мюнхен и защо сделката със САЩ се провали ".

Как преминаха преговорите

Преговорите между американската и украинската делегации в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността бяха насрочени за сутринта в петък, 14 февруари.  

Когато американските служители по сигурността започнаха да допускат украински журналисти в стаята за преговори, изведнъж всички в стаята бяха информирани, че срещата е отложена за неопределено време. 

В Мюнхен на Украйна беше поставено условие: ако искате да се срещнете с вицепрезидента на САЩ Дж. Д. Ванс и да преговаряте с него за контурите на мира, подпишете споразумение за разпределение на полезните изкопаеми. Веднага.

Американската страна настояваше Зеленски незабавно да подпише стратегически документ за разпределението на подземните ресурси, чийто проект беше видян за първи път в Киев само два дни по-рано, в сряда. В международните отношения обаче такава скорост на договаряне е нереалистична, а тъй като говорим за икономически, междуправителствени споразумения, и е невъзможна дори на теория. Още: Исторически дни за Европа: Къде е Брюксел в преговорите за мир в Украйна между Москва и Вашингтон? (ВИДЕО)

Ответната реакция на украинския президент

Зеленски обаче отказа да подпише документа в Мюнхен във вида, за който Белият дом настояваше. Той обясни позицията си с това, че споразумението не предвижда никакви разпоредби за сигурност, освен самия факт на присъствието на американски инвеститори в Украйна. И напомни: "Въпросът не е просто да прибереш суровините. Въпросът е да се инвестира и да спечелиш нещо от ресурсите".

След това твърдостта от страна на американските преговарящи, граничеща с грубост, изчезна и беше заменена от конструктивност. Преговорите с Ванс протекоха без подписване и преминаха без никакви негативни последици.

Въз основа на начина, по който американците оказват натиск върху Украйна, има основания да се заключи, че бизнес крилото на администрацията на Тръмп е решило да се възползва от уязвимостта на Украйна и да я принуди да подпише ограничително, първоначално неизгодно за Киев, споразумение за разпределение на природните ресурси - това може да обясни прибързаността и ултимативните искания. И като разбраха, че желаният сценарий „няма да се получи“, те отстъпиха.  

Но официално Зеленски и Ванс се съгласиха да финализират проекта. На фона на тази история с проектодоговора за минералите, диалогът със САЩ по мирния процес се оказа доста положителен. Още: Зеленски: Специалният пратеник на Тръмп за Украйна ще посети с мен фронта на 20 февруари

САЩ искат траен мир

Самият Дж. Д. Ванс, откривайки срещата, обяви позиция, която беше в съответствие с мнението на украинската страна: „Ние искаме войната да приключи, но също така искаме това да бъде дълъг, траен мир – а не мир, който ще доведе до избухване на война отново в Източна Европа само след няколко години.“ 

Изглежда тази позиция на САЩ е принципна и осъзната. Всъщност Белият дом се нуждае от стабилността на мирните споразумения не по-малко от Украйна.  Освен всичко друго, Дж. Д. Ванс не крие амбициите си да стане следващият президент; и следователно той има интерес от още по-голяма продължителност на мира, който той лично договаря, коментира "Европейская правда". 

Предстои труден процес

Предстои труден преговорен процес, който ще започне тази седмица с американско-руски и американско-украински преговори в Саудитска Арабия и Украйна. 

Но в същото време протича друг процес, който определено е в полза на Украйна. След речта на Ванс за ценностната пропаст между САЩ и Европа се свиква спешна среща на върха в Париж, за да се реши как да се действа в новата реалност. По същество това ще бъде среща на върха на "коалиция от решителни държави", готови да окажат реална подкрепа на Украйна. Още: Зеленски пристигна на официално посещение в ОАЕ (ВИДЕО)

„Има усещането, че Европа се е събудила. Сега очакваме от тях единство и решителност“, казва един от украинските събеседници на "Европейска правда".  

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес