„Европейският парламент постигна съгласие с Европейската комисия за Фонда за възстановяване от пандемията с коронавируса. Неговото искане беше този фонд да бъде контролиран от него, а не да бъде извън него. Утре Урсула фон дер Лайен ще представи детайлите – колко ще бъде, с какви гаранции ще бъде взет от международните финансови пазари, и най-важното – как ще бъде използван“. Това съобщи евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев в предаването „Плюс-Минус“ по Нова телевизия.
„Ще има така наречената „оценка на нуждите“ за всяка страна и всеки регион въз основа на това колко са засегнати от пандемията и какви са последиците за икономиката“, коментира евродепутатът Андрей Ковачев. „Тези пари са свежи пари, които са допълнителни върху редовната финансова рамка, върху нормалния бюджет на Европейския съюз“, каза още той.
По думите му Еврокомисията пази детайлите много ревностно. „Начинът на финансиране ще бъде комбинация между френско-германското предложение и т.нар. „Пестелива четворка“. Така че може би ще има около 500 млрд. и ще бъде комбинация между безвъзмездна помощ и дългосрочни заеми“, посочи Ковачев.
Преди дни Австрия, Швеция, Дания и Нидерландия внесоха контрапредложение на договорения от Меркел и Макрон възстановителен план на Европейския съюз срещу коронавируса. Френско-германския план предвижда средствата да бъдат осигурени чрез общоевропейски дълг, докато страните от така наречената „Пестелива четворка“ се обявиха срещу обединяване на дълга и увеличение на общностния бюджет, който да гарантира евентуални емисии съвместни облигации. Освен това четирите държави настояват тази помощ да се ограничи времево в рамките на 2 години.
„Всички в Евросъюза сме много зависими един от друг. Нашите икономики са свързани. България също е засегната и то най-много в секторите като туризъм, ресторантьорство, както и малките и средни предприятия. Там ние ще получим помощ от този фонд за възстановяване“, каза още той.