3,5 трилиона тона от ледената покривка на Гренландия, които са се разтопили през последното десетилетие, са повишили нивото на световния океан с един сантиметър. Това увеличава риска от наводнения в световен мащаб, показва ново изследване, цитирано от БГНЕС.
Ледената покривка на най-големия остров в света съдържа достатъчно замръзнала вода, за да повдигне океаните с около 6 метра в световен мащаб, а екстремните явления на топене там зачестяват от поне 40 години.
Въпреки че това е едно от най-изследваните от климатолозите места на Земята, изследването от понеделник е първото, което използва сателитни данни за откриване на оттичането на ледената покривка на Гренландия. В списание Nature Communications изследователите посочват, че през последните четири десетилетия оттокът на вода от топящите се ледове в Гренландия се е увеличил с 21 %.
Още по-поразително е, че данните, предоставени от Европейската космическа агенция, показват, че от 2011 г. насам ледената покривка е загубила 3,5 трилиона тона лед, което е достатъчно, за да повиши нивото на океаните в световен мащаб и да изложи крайбрежните общности на по-висок риск от наводнения. Една трета от загубата на лед през последното десетилетие е настъпила само през две горещи лета - 2012 г. и 2019 г. - показва изследването.
Снимките показват значителни годишни вариации в топенето на леда и в съчетание с данните за температурата показват, че горещите вълни са все по-важна причина за загубата на лед -- над и извън глобалното повишаване на температурата.
Например през 2012 г., когато промени в атмосферните условия доведоха до необичайно топъл въздух, който се задържа над ледената покривка в продължение на седмици, бяха загубени 527 милиарда тона лед.
"Както видяхме и в други части на света, Гренландия също е уязвима при увеличаване на екстремните метеорологични явления", казва Томас Слейтър от Центъра за полярно наблюдение и моделиране към Университета в Лийдс и водещ автор. "Със затоплянето на климата е разумно да се очаква, че случаите на екстремно топене в Гренландия ще се случват по-често."
Предвиждането на това, колко ще допринесе топенето на Гренландия за повишаване на морското равнище, е пословично трудно за учените, които трябва да вземат предвид и потенциалното покачване, причинено от топенето на други ледници на сушата. Освен това, със затоплянето на океаните водата се разширява и също допринася за повишаване на нивото на моретата.
Авторите на доклада заявиха, че сателитните данни са им позволили бързо и точно да изчислят колко лед е загубила Гренландия през дадена година и да го превърнат в еквивалент на покачване на морското равнище.
"Оценките на моделите сочат, че ледената покривка на Гренландия ще допринесе с 3-23 см за повишаване на нивото на световния океан до 2100 г.", казва съавторът Амбър Лийсън, старши преподавател по наука за данните за околната среда в британския университет Ланкастър.
"Тези нови космически оценки на оттичането ще ни помогнат да разберем по-добре сложните процеси на топене на леда... и просто ще ни позволят да прецизираме оценките си за бъдещото покачване на морското равнище."