Видеоуслугата TikTok обяви, че ще инвестира 1,2 млрд. евро в изграждането на центрове за данни в Европа. Компанията ще открие три центъра за данни в региона - два в Ирландия и един в Норвегия. Прехвърлянето на данните на европейските потребители там ще започне тази година и ще продължи през следващата. По данни на самата услуга, тя има повече от 150 милиона потребители в Европа.
За да съответства на дългосрочния стремеж на компанията за изграждане на устойчив бизнес, новият център за данни в Норвегия ще работи със 100% възобновяема енергия (предимно от местна водноелектрическа централа) и ще се възползва от по-хладния климат, като ще може да използва повече естествено охлаждане, за да намали ефективността на използване на енергията (PUE) и да подобри енергийната ефективност. Операциите в Норвегия също така ще рециклират излишната топлина, която ще бъде предоставена като енергиен ресурс за нови и съществуващи дейности в околността.
Според TikTok компанията се стреми да съхранява данни в региона, където се намират потребителите, да сведе до минимум прехвърлянето на данни от този регион към други региони, както и да намали възможността за достъп на служители до данните на потребителите.
„Проектът Clover е програма, насочена към създаването на защитен анклав за данните на европейските потребители на TikTok. В рамките на тази инициатива ще бъдат въведени редица нови мерки за засилване на съществуващите защити и за по-нататъшно привеждане на цялостния ни подход към управлението на данните в съответствие с принципа на европейския суверенитет на данните“, съобщават от компанията на официалния ѝ сайт. „Това ще добави още едно ниво на контрол върху достъпа до данните. Всеки достъп до данни не само ще отговаря на съответните закони за защита на данните, но и ще трябва първо да премине през тези портали за сигурност и допълнителни проверки“.
Горепосоченият процес ще бъде наблюдаван и проверяван от трета страна - европейска компания за сигурност, която ще извършва одит на механизмите за контрол и защита на данните, ще следи потоците от данни, ще осигурява независима проверка и ще докладва за всякакви инциденти. В момента компанията е в процес на обсъждане с трета страна и своевременно ще обяви повече подробности.
„Вярваме, че прилагането му ще гарантира, че 150-те милиона души, които ползват TikTok всеки месец, ще се радват на водеща в индустрията защита и сигурност на данните“, допълват от компанията, цитирана от БГНЕС.
Съобщението на TikTok идва в момент, когато властите в САЩ и ЕС са все по-загрижени дали китайските власти могат да получат достъп до данните на потребителите на TikTok от тези региони, тъй като услугата е собственост на китайската компания ByteDance. В края на февруари Европейската комисия забрани на служителите да използват TikTok на служебни смартфони, като подобно решение преди това беше взето от органите на САЩ. Самата услуга вече заяви, че съхранява данните на чуждестранните потребители не в Китай, а в САЩ и Сингапур, и че китайските власти нямат достъп до тази информация.