Южна Корея е доставила повече снаряди за Украйна, отколкото целия ЕС - при това за само 41 дни. Това пише американското издание The Washington Post, което от началото на седмицата публикува нова огромен материал на тема "войната в Украйна".
Колко снаряда?
Според информацията, Южна Корея е успяла да достави за 41 дни на Украйна над 300 000 снаряда - 155-милиметра. Доставките са извършени по море и въздух. Това обаче е станало де факто с прекупуване от страна на САЩ. Припомняме, че вече е кристално ясно, че Северна Корея активно помага на Русия с доставки на боеприпаси.
Още: Разследване: Северна Корея е пратила на Русия 2000 контейнера с оръжия
Числото 300 000 е знаково, защото откакто започна инициативата за общи европейски доставки на снаряди за Украйна, са доставени толкова снаряда при обещание за 1 000 000 годишно: Потвърдено: ЕС няма да успее да достави 1 млн. снаряда на Украйна до края на годината
В Украйна коментират информацията и с акцент, че в инициативата на ЕС за снаряди има опция те да се купуват от Съюза и да се доставят на Украйна, включително тип бартер - купуваш готова продукция в замяна на ангажимент да я замениш с такава, която ще произведеш. Досега от ЕС не го направиха, припомнят украински медии.
Южна Корея е държавата с най-големи запаси от снаряди в света според доста оценки. А досега повече сняряди за Украйна от азиатската държава са доставени само от САЩ.
The Washington Post публикува огромен материал как САЩ и Украйна имали противоречия на ниво военно планиране за третата украинска контраофанзива. Изтъкнато е вече познато - американците искали опит за пробив на фронта масирано, на едно място, а главнокомандващият на украинската армия генерал Валерий Залужни заложил на няколко точки с цел "разсейване" на руската армия. Отделно, САЩ са искали старт на атаката през април, от украинска страна обаче тръгнаха през юни, защото казват, че Запада се е забавил в доставките на обещано оръжие и е нямало как контраофанзивата да почне по-рано.
Още: Франция увеличава доставките на боеприпаси за Украйна през 2024 г.