Съветът за сигурност на ООН ще се събере на спешно заседание днес заради свалянето на малайзийския самолет в Източна Украйна, съобщи РИА „Новости". Заседанието ще бъде открито. На него доклад ще изнесе зам. генералният секретар на ООН Джефри Фелтман.
При катастрофата на Boeing 777 в Донецка област загинаха 298 души.
Авиокомпанията Malaysia Airlines уточни, че на борда на самолета е имало 280 възрастни, три деца и 15 души екипаж. Две от децата са граждани на Малайзия, едно - на Индонезия. 154 от възрастните са били холандски граждани, 27 - австралийски, 23 - малайзийски, 11 - индонезийски. Имало е шестима англичани, четирима германци, четирима белгийци, трима филипинци и един канадец. Гражданството на 47 пътници все още не е известна.
САЩ призоваха вчера за прекратяване на сраженията, за да се проведе международно разследване на катастрофата, в което да се включат представители на ООН и ОССЕ. Украинските власти и представители на Донецката народна република вече обявиха, че ще спрат военните действия и ще позволят на международни наблюдатели да работят в района на катастрофата.
САЩ смятат, че Украйна не е имала възможност да свали пътнически боинг именно на тази територия, където той е падна, предаде CNN, като се позова на източник в администрацията на Барак Обама.
Руският президент Владимир Путин обаче обяви, че отговорността за катастрофата е изцяло на украинските власти и че до трагедията нямало да се стигне, ако украинската армия не е започнала сухопътна операция в Донецка област. "Тази трагедия нямаше да се случи, ако на тази земя имаше мир или поне ако не беше подновена военната операция в Югоизточна Украйна. Без съмнение, правителството, на чиято територия се е случило нещо подобно, носи отговорността за тази страховита трагедия. Ще направим всичко възможно да се оформи обективна картина на случилото се, това е абсолютно неприемливо", допълни той в телевизионно обръщение.
Руското министерство на отбраната съобщи, че в района на Донецк има украински дивизии с 27 пускови комплекса „Бук М1", които могат да поразят цели на всякаква височина. „Тези комплекси могат да откриват въздушни цели до 160 км и да ги поразяват на височина до 30 км", обясняват от пресслужбата пред РИА „Новости".