Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Швейцария е "за" прехвърляне на руски активи в Украйна, но има една пречка

20 януари 2023, 17:20 часа • 4004 прочитания

Швейцарският външен министър Игнацио Касис заяви, че страната му подкрепя идеята за използване на замразени руски активи за възстановяването на Украйна, но това ще изисква "сериозни правни промени".

Според думите на Касис пред вестник "Тагес-Анцайгер" действащото швейцарско законодателство не позволява конфискация на санкционирани активи и за промяната на този закон може да се наложи провеждането на референдум.

"Не можем просто да вземем пари, които не ни принадлежат, защото смятаме, че това е морално правилно. Става въпрос за намиране на правилните механизми, така че да няма странични ефекти, по-големи от планирания основен ефект - почти като в медицината", каза Касис, цитиран от Bloomberg.

Той добави, че досега Швейцария е замразила руски активи на стойност 7,5 млрд. франка, (8,2 млрд. долара).

По данни на SECO - агенцията, която осъществява контрол на санкциите - швейцарските банки държат депозити на руски граждани, физически и юридически лица в размер на около 46,1 млрд. франка (48,15 млрд. долара). Това е далеч по-малко от 213 млрд. долара, изчислени от Асоциацията на швейцарските банкери през март.

Швейцарските банки се отнасят критично към предложението за пренасочване на замразени руски активи в помощ на Украйна, съобщава информационният канал NZZ. Представител на голяма местна частна банка, заяви пред изданието под условие за анонимност, че ако идеята бъде осъществена, това ще е "началото на края на швейцарския финансов център".

По-рано този месец стана ясно, че Естония се готви да представи план за конфискуване на руски активи и предоставяне на средства на Украйна по силата на санкциите на Европейския съюз. Полша и Финландия подкрепиха идеята.

В края на миналата година Сенатът на САЩ одобри поправка, която позволява прехвърлянето на конфискувани активи, принадлежащи на руски олигарси, на народа на Украйна.

Идеята е част и от мащабния план на Европейската комисия, като тя е свързана със създаването на специален международен трибунал за военните престъпления на Русия в Украйна. През ноември 2022 г. председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел ще намери законова рамка, съвместима с международното право, за да има доказано в съда престъпление от страна на Руската федерация. Само така може да има конфискация на активи, според много норми на национално и международно ниво.

ЕС вече работи по сформиране на специализиран съд, подкрепян от ООН, който да разследва и преследва евентуални военни и криминални престъпления, извършени от Русия, а и от Беларус, в Украйна.

ОЩЕ: Евродепутатите от БСП и ВМРО не гласуваха за трибунала срещу Путин

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес