За да намалят безработицата си, различни африкански държави все по-често установяват връзки с руски организации за набиране на персонал. Проблемът е, че тези компании за подбор на персонал в действителност търсят работници за военните заводи в Русия, но спестяват тази информация на желаещите кандидати за работа, заблуждавайки ги с подвеждащи реклами и лъжливи обещания. Един от примерите е руската програма "Алабуга-Старт", чийто сайт е пълен с реклами, съобразени с женската психология и насочени към африкански жени, които канят кандидатките за работа в Русия и по-конкретно в Татарстан.
Щедри обещания, напълно разминаващи се с реалността
Рекламите рисуват прекрасни перспективи пред кандидатките - видеата им обещават щастлив живот в Русия, лесна и добре платена работа, брак с местни мъже, пише "Гласът на Америка" след като негови журналисти са провели разследване.
Още: Бягство от Сирия: Русия прехвърля все повече военна техника в Либия (ВИДЕО)
Обещанията са, че жените ще подпишат договори за работа в строителството, в услуги по почистване или във фабрики, като ще разполагат с много свободно време и възможност паралелно с това да учат, да спортуват и да се забавляват.
Според руското независимо издание „Протокол“ програмата е насочена по-специално към млади жени, тъй като според организаторите й младите африкански мъже "може да са твърде агресивни и опасни", докато жените са по-покорни.
Снимка: Getty Images
Русия умишлено крие истината
"Много от тези страни имат много високи нива на безработица. Русия им предлага работни предложения в атрактивни опаковки. Но Русия умишлено не казва цялата истина", разказва Дейвид Олбрайт, основател на Института за наука и международна сигурност и автор на доклад, разкриващ програма, която експлоатира млади жени.
Още: Путин обяви 2025-та за година на защитника на Отечеството в чест на "героите на спецоперацията"
Той се позовава на жалби на потърпевши, които свидетелстват, че не са били наясно, че в действителност ще работят в компании, които са под американски и европейски санкции и които произвеждат ирански дронове "Шахед-136", които се използват за удари по украински цивилни цели. "Така по същество те стават съучастници в престъпления, в международни престъпления", добавя Олбрайт.
Олбрайт твърди, че представители на "Алабуга-Старт" наскоро са посетили Замбия, Сиера Леоне и Мадагаскар и са подписали меморандуми за сътрудничество с местни организации. Тези връзки, казва той, сигнализират за потенциално разширяване на усилията за набиране на персонал.
Съзнателни съучастници в измамата
Някои африкански правителства са съзнателни партньори на "Алабуга-Старт" - например, на сайта на Министерството на образованието на Нигерия има съобщение за набиране на персонал по тази руска програма. Подобни съобщения са били публикувани и на правителствени уебсайтове в Уганда, Мали и Буркина Фасо, както и в Азия - в Бангладеш. "Гласът на Америка" е потърсил за коментар правителствата на Уганда, Руанда, Кения, Южен Судан, Сиера Леоне, Етиопия и Нигерия, както и руското посолство във Вашингтон, но не е получил никакъв отговор.
Още: "Ще изпепелим Германия": Русия събира доста чужденци за пушечно месо (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Провал на опита да се използват руски ученици и студенти
Русия е започнала да набира чужденци за работа във военните си заводи след като първоначално се опитала да използва руски студенти и ученици в производството на дронове, но това предизвика скандал. В Русия дори бе лобирано за промени в трудовото законодателство, които да позволят наемането на деца под 18 години за работа с токсични химикали. Децата са работели на 12-часови смени под строг контрол, но започнали да постъпват оплаквания от родители. Затова Русия се насочила към африканските държави.
Посочва се, че около 200 жени от Сиера Леоне, Уганда, Руанда и Южен Судан са работили през есента във фабрики за дронове в Татарстан. Те са научавали за каква работа са били наети едва при пристигането си в в Русия и им е било невъзможно да се откажат и да се върнат в родината си поради липса на средства за обратния път.
Хиляди африканци ще бъдат доведени в Русия в опит за справяне с огромния недостиг на работна ръка