Законопроект за промяна на името на държавния език в конституцията на Молдова на румънски получи подкрепа от правителството в Кишинев, съобщи пресслужбата на кабинета.
„Правителството подкрепя законодателната инициатива за внасяне на поправка в член 13 от конституцията чрез замяната на синтагмата „молдовски език, функциониращ на базата на латинската азбука” на „румънски език”, уточнява пресслужбата.
Промяната на конституционното име на езика става по инициатива на 34 депутати, които са от проевропейската опозиция и от привърженици на влизането на Молдова в състава на Румъния, предаде БГНЕС.
По-рано тази идея получи положителни отзиви и от конституционния съд, който обърна внимание, че в декларацията за независимост държавният език се нарича румънски.
За промяна в основния закон са необходими 67 гласа от общо 101 депутати в парламента на Молдова. Депутати от Демократическата партия, която има мнозинство в парламента, казаха, че по този въпрос в коалицията няма да има единомислие и всеки депутат ще гласува по съвест.
Против промяната са президентът Игор Додон и опозиционната Социалистическа партия, които искат въпросът да бъде решен на референдум.