Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

POLITICO: Анализ на утъпканите кариерни пътища към успех в Брюксел

04 февруари 2021, 16:13 часа • 1404 прочитания

Средностатистическият високопоставен служител в ЕС е 57-годишен мъж с най-малко две дипломи, едната от които по право. Това е (силно опростен) извод от анализ на уникален набор от данни за образователния фон на повече от 600 чиновници и членове на Европейския парламент, съставен от POLITICO по данните от публично достъпни източници.

На фона на богатото разнообразие от националности и университетска кариера на политиците в сърцето на ЕС, данните разкриват общи теми сред постигналите старшинство и успех. Данните показват образователните институции, които най-вероятно са посещавали; специалността, която най-вероятно са изучавали; и годините, които са им необходими, за да стигнат до роли на хора, вземащи на решения.

Какво да уча

Правото, бизнесът и политическите науки са сред най-популярните университетски дисциплини за длъжностни лица от ЕС и евродепутати. За да компилира набора от данни, POLITICO събра информация от автобиографиите на над 450 висши служители на ЕС : директор, заместник-директор и ръководител на отдел в рамките на Комисията, Съвета (включително старши дипломати) и други органи на ЕС.

Изключени са европейските съдилища.

Същото е направено за над 170 евродепутати, включително всички председатели на комисии и заместник-председатели в Европейския парламент, както и лидерите на политическите групи.

Едно ясно послание от нашия набор от данни е, че за да напредне човек в институциите на ЕС, му е необходима поне една диплома - за предпочитане две или три.

Нито един от висшите служители, за които от изданието намерили данни, не е пропуснал университет, въпреки че девет процента от членовете на Европейския парламент в извадката не са получили диплома.

На въпроса какво да се учи, има и ясен отговор: близо една трета от длъжностните лица и членовете на Европейския парламент имат юридическо образование с бакалавърска или следдипломна степен. Ненаучните дисциплини като бизнес, хуманитарни науки, политически науки са изтъкнати в данните, като само пет процента от членовете на Европейския парламент и два процента от длъжностните лица имат медицинска или здравна квалификация (председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен е една от малкото изключения, след като се е обучила за лекар и е получили магистърска степен по обществено здраве.)

Това е проблем, казва Матиас Жиро, генерален секретар на EuroScience, низова организация за напредъка на науката в Европа, „тъй като при справянето с големите предизвикателства като изменението на климата е от решаващо значение да има повече учени, които също са в позицията на вземащите решения, а не само да Бъдат съветници."

Жиро каза, че много европейски университети, преподаващи природни науки, често поставят твърде много фокус „върху академичните изследвания в публичния сектор и до известна степен и върху неакадемичните изследвания в бизнеса, но по-малко върху други кариерни пътища“.

„Ние от EuroScience насърчаваме повече учени във всяка област да обмислят кариера в политиката“, добави той.

Къде да уча

Белгийските университети са начело в списъка на училищата за еврократи, като на челните три позиции са Колежът на Европа, Католическият университет в Лувен и Свободният университет в Брюксел (ULB) (въпреки че Колежът на Европа има кампуси както в Брюж, така и в Натолин в Полша) . Университетът Сапиенца в Рим и Лондонското училище по икономика допълват първите пет. Извън ЕС британските университети са извести, заедно с Харвард и Станфорд от САЩ.

Демографията на институциите на ЕС

Екипът на Фон дер Лайен е близо до равенството между половете - първият колеж на членовете на Комисията, постигнал това. Но все пак има известен път за преминаване към висшите позиции в институциите на ЕС. Средно длъжностните лица в нашия набор от данни са на 57 години и по-малко от 40 процента от тях са жени. По този показател обаче Комисията се справя по-добре от Съвета (като цяло, в Генералния секретариат на Съвета работят 1757 жени и 1305 мъже, според собствените данни на институцията, въпреки че висшите чинове са доминирани повече от мъжете).

Вицепрезидентът на Европейския парламент Димитриос Пападимулис, който е и председател на групата на високо равнище за равенство и многообразие в институцията, каза пред POLITICO, че „институциите на ЕС и особено Европейският парламент трябва да бъдат водещи в равенството между половете“, добавяйки, че „е от решаващо значение да се борим с неравенство между половете и стереотипи чрез законодателство в целия ЕС, но също така е от съществено значение парламентът и всички институции на ЕС да бъдат съгласувани в своя вътрешен подход, с политиките, които те проповядват на обществеността и държавите-членки."

„Безспорно има място за подобрение“, признава Пападимулис, но каза, че групата на високо равнище „работи по нова пътна карта на наскоро приетия План за действие за равенството между половете [и че насърчава] всички институции на ЕС да последват този пример“.

Евелин Регнър, която председателства комисията по правата на жените и равенството между половете в парламента, заяви, че числата „показват ясно колко важни са прозрачността, ясните насоки и обвързващите цели за справедливото съотношение между половете“.

„Няма друго обяснение за очевидните различия между Европейския парламент и Комисията, които представят сравнително балансирани цифри, от една страна, и Съвета и ЕСВД, от друга,“ добави тя.

В изявление, предоставено от Европейското женско лоби (EWL), се казва, че „EWL е разочаровано от констатациите на проучването относно липсата на паритет между жените и мъжете в„ балона на ЕС “.“

Те също така заявиха, че числата отразяват факта, че „все още няма официална конфигурация на Съвета за министри, отговорни за равенството между жените и мъжете“ и че инициативи като директивата „Жените в съветите“ „са блокирани на ниво Съвет“.

Като се вземат предвид само най-новата или последната диплома за всяко лице в набора от данни, анализът показва, че длъжностните лица на ЕС със степен бакалавър са в малцинството. Повечето притежават поне магистър и делът на докторантите е по-висок в Европейската комисия, отколкото в другите големи институции. По-висок дял на мъжете в извадката имат докторска степен, отколкото сред жените, които от своя страна имат по-висок дял на магистърските степени.

И накрая, ето образователната разбивка за 27-те комисари, които съставляват „купола” на екипа на Фон дер Лайен. Девет от тях притежават три дипломи, като 13 са учили извън родината си.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес