Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поколението "Майдан"

23 октомври 2014, 16:40 часа • 43558 прочитания

Сергей Леченко - известен с разследванията си срещу корупцията журналист, е кандидат на парламентарните избори в Украйна, както и много други представители на гражданското общество, които са ангажирани в протестното движение „Майдан” и които се надяват то най-накрая да натежи в политическия живот.

„Не знам дали ще успеем. Трябва обаче да опитаме, за да не съжаляваме, че сме пропуснали този шанс”, казва Леченко, който е 19-и в листата на „Блока на Петро Порошенко” – прозападния президент на Украйна, който определя политическите партии в момента като „кланове, финансирани от олигарсите”.

Леченко, който пише за влиятелния информационен сайт „Украинская правда” от 15 години, е бил на обучение в американския университет „Станфорд”, когато през ноември 2013 година избухнаха проевропейските протести на Майдана в Киев.

Неговите шумни разследвания срещу корумпираността на режима на бившия президент Виктор Янукович са допринесли много за мобилизацията на украинците и за падането на режима му през февруари.

Редом до него в листата е приятелят му Мустафа Найем – друг украински журналист, който публикува във „Фейсбук” първия призив за протести на Майдана, както и неговата приятелка Светлана Заличук, която е в основата на редица инициативи за засилване на контрола на обществото върху депутатите.

Случващото се е безпрецедентно за Украйна – всички главни прозападни партии лансират като свои кандидати активисти от гражданското общество. Така, около 50 от тях ще влязат в новия парламент, който наброява 450 места, сочат изчисленията на политолога Тарас Березовец.

Експертът обяснява това движение „със силния стремеж на обществото към подновяване на политическите елити и депутатите”, които се оказаха доминиран от богати кланове клуб. Сергей Леченко, Мустафа Найем и Светлана Заличук са под 35 години и вярват в „историческия” си шанс да променят страната, която обяви независимостта си от СССР преди 23 години, но която бе задмината икономически от съседите си от Варшавския договор, като Полша и Унгария.

Прагматичен избор

След много колебания Мустафа Найем в крайна сметка е взел решението да се кандидатира след разговор с американския политолог Франсис Фукуяма – автор на бестселъра „Краят на историята и последният човек”. „Трябва да сте готови да си измърсите ръцете, да правите компромиси (…) Докато новото поколение не влезе в политиката, няма никакъв шанс за промяна”, е заявил Фукуяма.

Тримата са внесли своята кандидатура в много партии. И всички политически сили са ги приели. В крайна сметка те са се присъединили към президентското движение, което в момента е начело в социологическите проучвания. Тяхното участие беше обявено официално през септември по време на конгрес, на който тримата приятели дойдоха с тениски с надписи: Fuck corruption – символ на политическите им приоритети.

Новината обаче предизвика и цяла лавина от критики, някои от които твърдяха, че те са се продали на новия режим. „Това бе прагматичен избор. Ако целта е да се критикува, трябва да се присъедините към опозицията; ако обаче искате промени, по-добре се присъединете към движение, което разполага с правомощия за тези промени”, обяснява Леченко.

„В идеалния случай трябваше да основем политическа партия, но нямахме време за това”, тъй като предсрочните избори бяха обявени в края на август, признава Светлана Заличук. Освен това, една предизборна кампания струва най-малко 10 милиона долара – недостъпна сума за активистите, обяснява тя.

Ако бъдат избрани, младите активисти ще се опитат да се обединят с други новодошли в политиката, за да проправят пътя към парламента за новите партии. Например те искат да свалят 5-процентния праг за влизане в парламента или да забранят всякаква политическа реклама по телевизията, за да направят кампанията по-евтина.

Дали активистите от Майдана ще успеят ефективно да променят разпределението на силите в парламента, който е разложен от корупция. Много хора се съмняват в това.


„Тази група от нови политици ще бъде много продуктивна и полезна за обновяването на парламента”, смята обаче политологът Володимир Фесенко от центъра „Пента” в Киев. „Те тръгват с конкретни инициативи и ще донесат в парламента нов полъх, като помогнат за увеличаването на прозрачността”, допълва той.

АФП

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес