Най-висшият административен съд на Франция не разрешава на властите в Париж да използват въздушни дронове, за да проследяват как хората спазват правилата за социално дистанциране в борбата с коронавирус.
Безпилотните роботи са внедрени в десетки градове по света, за да се гарантира спазването на блокиранията, за да се предотврати епидемията, което предизвиква притеснения, че служителите получават безпрецедентни правомощия за надзор по време на кризата.
Двама френски ищци, Лигата за правата на човека и групата за цифрово застъпничество Quadrature du Net, заведоха този месец дело срещу използването в Париж на безпилотни наблюдатели.
Позовавайки се на доклад на Сената, те заявиха, че полицията е извършила 251 надзорни полета в цялата страна между 24 март и 24 април, точно след като Франция наложи строгите заповеди за престой в дома.
Служители на парижката полиция и вътрешното министерство заявиха, че не се опитват да идентифицират хората, а само следят за незаконни събирания, за да знаят къде да изпратят патрули.
Но в своето решение Държавният съвет заяви, че тъй като камерите на дроновете могат да позволят на полицията да идентифицира лица на място, "съществуват рискове, които могат да бъдат използвани в противоречие с правилата за защита на личните данни".
За да ги използва, правителството ще трябва да издаде указ, определящ условията за тяхното използване и сигурно одобрение от националния орган за наблюдение на поверителността на данните (CNIL), заяви съветът.
Алтернативно, властите ще трябва да оборудват дроновете с технология, която прави невъзможно идентифицирането на хората, които са заснети.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 18 май