Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Орбан се обяви против помощта на ЕС от 18 милиарда евро за Украйна

02 декември 2022, 21:25 часа • 3104 прочитания

Унгария ще продължи да се противопоставя на плана на Европейския съюз за пакета от 18 милиарда евро в помощ на Украйна догодина. Тази позиция създаде сериозно напрежение в блока, припомня ABC News.

В интервю за държавното радио премиерът Виктор Орбан призна, че Украйна се нуждае от тази помощ, за да продължи да функционира като самостоятелна държава, но подчерта, че ще блокира плана на ЕС за съвместни заеми за финансиране на пакета. „Въпросът е как да помогнем на Украйна“, каза Орбан. „Едно предложение гласи, че трябва да използваме бюджетите на страните-членки на ЕС, за да теглим заедно нови заеми и да използваме тези пари, за да дадем на Украйна. Ние не подкрепяме това, защото не искаме Европейският съюз да се превърне в общност от задлъжнели държави, вместо в общност от сътрудничещи си държави-членки“, заяви той.

Орбан предложи всяка от 27-те държави-членки на ЕС да отдели средства от собствения си бюджет, за да предостави помощ на Украйна чрез двустранни споразумения. "Няма да приемем другия план, няма да се съгласим с него, без нас той няма да се осъществи", категоричен бе той.

Следете развитието на войната в Украйна тук

По-рано Орбан посочи, че Унгария е готова да предостави на Украйна помощ в размер на около 170 милиона долара от собствения си бюджет. Според него тази сума няма да навреди сериозно на националните интереси на Унгария.

Пакетът от помощи за Украйна е един от няколкото основни приоритета за ЕС, които правителството в Будапеща блокира или забавя през последните месеци. Някои среди в Брюксел вече изразиха съмнение, че Унгария използва блокиращия си глас като лост за оказване на натиск върху блока да освободи милиарди евро финансиране, които Брюксел задържа след обвинения в корупция. В сряда изпълнителният орган на ЕС заяви, че препоръчва замразяване на 7,5 милиарда евро финансиране за Унгария, докато тя не извърши редица реформи, включително укрепване на съдебната независимост, защита на фондовете на ЕС от корупция и повишаване на прозрачността на законодателството. Окончателното решение за това трябва да бъде взето до 19 декември. Според наблюдатели Унгария има интерес да изпълни препоръките, тъй като икономиката на страната се бори с 21,1% годишна инфлация, която е третата най-висока в съюза.

Освен помощта за Украйна, Унгария забави и ратифицирането на кандидатурите на Швеция и Финландия за присъединяване към НАТО. Заедно с Турция, двете страни все още не са гласували одобрение за скандинавските държави. Миналата седмица Орбан обеща, че законодателният орган на Унгария ще проведе гласуване за ратификация в началото на следващата година.

Унгарското правителство се противопоставя и на усилията на ЕС да приеме правило за минимален корпоративен данък от 15% - предложение, което изисква единодушна подкрепа от членовете на блока. Орбан каза в петък, че ще продължи да блокира мярката, описвайки я като „убиваща работни места“.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес