Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Огън, лед и ядрени страхове: За дупката в АЕЦ "Чернобил" има временно, но не и трайно решение

17 февруари 2025, 14:30 часа • 2425 прочитания

Украинските пожарникари работят денонощно в мразовитото време, за да потушат напълно малките пожари, които все още тлеят след петъчния удар с руски дрон по сградата, в която се намират останките от реактора, разрушен при аварията в Чернобил през 1986 г. Това гласят последните данни на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) - те са от 16 февруари, два дни след като руски безпилотен самолет "камикадзе" порази защитния купол над реактор №4 на Чернобилската АЕЦ: Дрон камикадзе удари АЕЦ Чернобил, МААЕ потвърди (ВИДЕО, СНИМКИ).

А днес, 17 февруари, бяха открити три нови огнища на пожар. Нивата на радиация остават нормални.

Дупка, която ще остане там с месеци

Петима техници, обезопасени с кабели, работят в близост до извития връх на дъгообразната стоманена конструкция, която стига височина колкото на 40-етажна сграда. Те се опитват да потушат последните късчета тлееща изолация, останали от удара на дрона. Вали сняг, температурата е под нулата, а стоманата е покрита с лед, разказва от мястото на събитието The New York Times.

Дупката от удара е доста голяма, около 50 квадратни метра, и опасна по много причини - най-вече защото застрашава безопасността на защитната обвивка, покриваща реактора. Украински представители твърдят, че куполът е пробит в 1:59 ч. в петък, 13 срещу 14 януари, от руски дрон с високоексплозивна бойна глава. Ядрените експерти нарекоха случилото се едно от потенциално най-опасните нападения, откакто Русия нахлу в Украйна преди почти три години.

Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон

Нивата на радиация в Чернобил все пак останаха нормални. Саркофагът, в който са затворени реакторът и радиоактивните отломки, е непокътнат, няма жертви и ранени.

Снимка: Getty Images

Кремъл отрече руските военни да са нанесли удар по централата. Говорителят Дмитрий Песков намекна, че нарушението е било някаква "измама" от страна на украинците. „Руските военни не правят това“, твърди той, въпреки че историята показва противното.

Работниците са потушили пожара рано в петък, но в късния следобед изолацията все още е горяла, каза ръководителят на Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна Андрий Даник. Отстраняването на дупката ще отнеме месеци. Все още не е ясен мащабът на цялата работа, която трябва да се извърши, за да бъде запечатана.

Още: Зеленски: Путин каза "здравей" на Европа с дрон срещу АЕЦ Чернобил в деня на Мюнхенската конференция

Руско военно престъпление

Шон Бърни, старши ядрен специалист в „Грийнпийс“, който наблюдава атомните електроцентрали в Украйна от 2022 г. и който посети Чернобил в петък, заяви, че централата "никога не е била проектирана за умишлена военна атака. Разследваме руските военни престъпления и това изглежда като поредното такова“, посочи той.

В петък украински официални лица показаха на журналисти части от дрона, който според тях е ударил централата - „Шахед“ (иранско производство), какъвто обикновено се използва от Русия и е маркиран с код 15480. Безпилотната машина беше показана близо до предупредителен знак за радиоактивност, за да докажат украинците сериозността на атаката.

Първоначалният анализ на британската консултантска компания McKenzie Intelligence Services, поръчан от „Грийнпийс“, показва някои незначителни вътрешни повреди по съоръжението. В анализа се казва също, че отломките от двигателя на дрона „почти сигурно“ са останки от "Шахед". Системата на дрона се насочва по предварително зададени координати за набелязана цел, гласи ключова част от доклада. „Това би означавало почти сигурно умишлено прицелване“ от страна на руснаците, добавя се в анализа.

Снимка: Getty Images

Още: Европа обвини Русия за удара по АЕЦ "Чернобил", а Кремъл видя провокация

Украинският президент Володимир Зеленски заяви пред журналисти по време на Мюнхенската конференция по сигурността в Германия, че дронът е летял на височина от около 85 метра, която е неоткриваема от радарите. „Не става въпрос за промяна на курса на дрона или нещо подобно“, каза Зеленски.

Най-голямата подвижна конструкция, създавана някога

Повредената защитна обвивка на стойност 1,7 млрд. долара беше завършена през 2019 г. Тя бе изградена с помощта на 45 държави, за да се гарантира, че ядрена авария като тази, която се случва в Чернобил, няма да се повтори. Конструкцията е инженерно постижение, проектирано да запечата огромни количества радиоактивни изотопи от пожара и разтопяването на реактор №4 през 1986 г. Набързо построеният саркофаг се разрушава, но дъгообразната стоманена обвивка е предвидена да издържи за поколения напред. Според Шон Бърни от "Грийнпийс" това е най-голямата подвижна конструкция, създавана някога.

В голяма зона от Чернобил - с площ над 2500 кв. км - достъпът е строго ограничен. Тя прилича на гора от приказките, със заснежени борови дървета и малки села. Но къщите са изоставени. Повечето са обозначени с табели, на които пише колко души са живели там. В деня на удара военни и полицейски контролни пунктове спират колите на всеки няколко километра. Конвой от военни камиони се придвижва към завода, а пожарни коли се насочват към изхода.

В самата централа недовършеният реактор прилича на изоставен гигантски комплект за конструиране. Билборд в близост до реактор №4 изобразява голям пожар и призовава хората да се обадят на украинския номер за спешни случаи 101 в случай на бедствие. Снегът не позволява да се види почти нищо в завода, разказват кореспондентите на NYT.

Снегът и заледените повърхности правят аварийните работи много по-опасни, но работниците се надяват да потушат напълно тлеещия огън. Украинският хидрометеорологичен център следи нивата на радиация в цялата страна, като те остават нормални.

Снимка: Getty Images

Още: Киев: Руснаците съзнателно експериментират с дронове над АЕЦ Чернобил. В Мюнхен партньорите са бесни

И водата за гасене на пожара вече е радиоактивен отпадък

Главният инженер на централата Олександър Титарчук заявява, че неговият екип и други специалисти планират да направят „предварителен анализ и временно да запечатат отвора“, за да предотвратят навлизането на повече влага в конструкцията, което може да ускори корозията. Но това няма да бъде устойчиво на радиация уплътнение, което означава, че корпусът вече няма да изпълнява функцията, която е имал преди удара. Работниците имат временно решение, но след това ще трябва да намерят по-трайно.

„Разбираме, че вали сняг, очакват се дъждове, а водата, използвана при гасенето на пожари, също се е превърнала в радиоактивен отпадък“, казва Титарчук. „Въпреки това трябва да подчертая, че нивата на радиация не са се увеличили и остават под контрол“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес