Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Миротворци в Украйна: САЩ дават разнопосочни сигнали, Европа остава разделена по въпроса

17 февруари 2025, 21:42 часа • 1456 прочитания

Американският президент Доналд Тръмп не изключва възможността за изпращане на мироопазващи войски в Украйна. Това заяви пратеникът на президента на САЩ за Русия и Украйна Кийт Келог, съобщи The Telegraph. „Политиката винаги е била такава, че не се изключват никакви варианти“, заяви генерал Келог след среща с европейските съюзници от НАТО в Брюксел.

Още: Европейски лидери са в Елисейския дворец: Слухове колко войници от Европа ще идат в Украйна (ВИДЕО)

Думите на Келог ще послужат за успокоение на европейските лидери, които се опасяват, че ще трябва да поемат цялата тежест по осигуряването на всяко прекратяване на огъня, договорено от Тръмп. Лидерите на Великобритания, Франция и Германия се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна по време на извънредните разговори в Париж, за да формулират отговор на решението на президента на САЩ да започне мирни преговори с Владимир Путин. 

Европа е разделена по въпроса

Европа е крайно разделена относно изпращането на войски в Украйна, съобщава The Financial Times. Лидерите на големи европейски държави се събраха в Париж, за да изработят собствена стратегия за сигурност, докато представители на САЩ се подготвят да започнат преговори с Русия за разрешаване на военния конфликт в Украйна без европейско участие. На срещата в Париж европейските лидери обсъдиха възможността за разполагане на войски в Украйна на фона на продължаващите мирни преговори на Тръмп с Русия.

Ето какви са позициите на отделните държави:

Франция: Президентът Макрон предложи да се създадат „сили за сигурност“ по протежение на бъдещата линия на прекратяване на огъня, като се избягва пряко ангажиране по фронтовите линии.

Великобритания: Министър-председателят Стармър заяви, че Обединеното кралство е „готово и желае“ да изпрати войски, ако е необходимо.

Полша: Премиерът Туск отхвърли идеята за разполагане на войски, но обеща продължителна логистична и военна подкрепа.

Испания: Външният министър Албарес отхвърли идеята, наричайки мира „далечна перспектива“.

Германия: Канцлерът Шолц каза, че дискусиите за мироопазващи сили са преждевременни.

Още: За историята: Зеленски не се огъна пред САЩ за редкоземните минерали (ВИДЕО)

След пристигането си в Париж ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен написа в социалните мрежи, че сигурността на Европа е в критичен момент. Тя подчерта, че това се отнася не само за Украйна, но и за целия континент и призова за спешно укрепване на отбраната.

Още: Le Monde: Изоставени от Тръмп, европейците търсят изход от ситуацията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес