Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министрите на ЕС: Пада изискването за 3% бюджетен дефицит

23 март 2020, 21:00 часа • 5519 прочитания

Министрите на финансите на Европейския съюз (ЕС) одобриха официално клаузата за преустановяване на строгите правила на блока за управление на публичните дефицити – първото в историята позволение на на правителствата, засегнати от криза, да харчат свободно за справяне с въздействието на пандемията от коронавируса.

Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?

Още: Хвърляне на гранати и разминиране: Деца в руски детски градини показаха военната си подготовка (СНИМКИ, ВИДЕА)

Това означава, че временно отпада ограничението, въведено заради последната голяма криза една страна членка да поддържа дефицит, по-малък от 3% от БВП.

Временната мярка ефективно спира стриктния контрол от страна на Брюксел върху националните разходи. Това ще бъде добре дошло в Италия, страната на ЕС, страдаща най-много от новия коронавирус и тази, която често е в нарушение на правилата на блока.

Така наречената „всеобща спасителна клауза“ дава на правителствата „необходимата гъвкавост да предприемат всички необходими мерки за подкрепа на своите системи за здравеопазване и гражданска защита и за защита на икономиките си“, се казва в изявление.

Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

Италия обяви разход в размер на 25 милиарда евро, следвана от нарушаващите правилата по дълга Франция и Белгия, със собствени масивни разходи.

Клаузата за спасение бе създадена през 2011 г. в разгара на дълговата криза, когато правилата за дълга и дефицита бяха затегнати в опит да се запази блокът на общата валута от по-нататъшни сътресения. Известни като пакт за стабилност и растеж, правилата теоретично ограничават дефицита на една страна до 3% от годишната продукция и дълга до 60% - число, което Италия прекрачва над два пъти през последните години.

Говорител на ЕС заяви, че задействането на клаузата ще позволи на страните да харчат без ограничения за медицинско оборудване, за налагане на мерки за ограничаване и за разширяване на болниците.

Мярката е най-голямата досега колективна стъпка от правителствата, но все още далеч от усилията на Европейската централна банка, която обяви 750 милиарда евро паричен стимул за помощ на пазарите и разреши на банките да отпуснат допълнителни заеми за 1,8 трилиона евро.

Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)

Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)

Вижте още:

ЕК предлага да няма 3% бюджетен дефицит

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 23 март

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес